USA Flag
Sept. 11, 2001
And our Flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!
2021 Montini Catholic T&F Invite
Montini Cahtolic H.S., Lombard, IL - Fri 05/07/2021

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

 

2021 Montini Catholic T&F Invite

 

100 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alia Johnson              Sr IC Catholic              13.79   1  10   
  2 Teresa Topolski           Sr Providence Catholic      13.85   1   8   
  3 Isabella Brunke           Jr Nazareth Academy         14.26   1   6   
  4 Sara Byrne                Fr Regina                   14.48   1   4   
  5 Ciara Stephens            Sr IC Catholic              14.57   3   2   
  6 Maya Kelly                Fr St. Laurence             14.59   1   1   
  7 Tamia Quach               So Regina                   14.80   2       
  8 Brooklyn Ramaglia         So St. Laurence             15.15   1       
  9 Jill Hemphill             Fr Resurrection             15.26   2       
 10 London Thomas             Jr Montini Catholic         15.40   1       
 11 Clare O'Connor            Jr Providence Catholic      15.58   1       
 12 Grace Lovejoy             Fr Providence Catholic      15.80   3       
 13 Erin Howard               Jr Nazareth Academy         15.90   2       
 14 McKenzie Kelly            Fr DePaul                   15.96   2       
 15 Nina Boyd                 Fr Resurrection             16.34   2       
 16 Cameron Pukala            Fr DePaul                   16.48   2       
 17 Alex Beltran              Fr Providence Catholic      16.89   3       
 18 Maeve Borders             So Resurrection             16.96   3       
 19 Alexandra Marinescu       Fr DePaul                   17.09   3       
 20 Mia Schayer               So Resurrection             18.07   3       
 21 Angie Yoshimura           So DePaul                   18.67   3       
 22 Bailey Kapel              So Resurrection             18.88   2       

JV 100 Meter Dash
Finals

===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Haneefa Adam              So Regina                   14.59   1
  2 Josette LaFramboise       So Regina                   17.93   1
  3 Maeve Kostyk              So Regina                   18.20   1
  4 Maria Kadjan              Fr Regina                   18.73   1
  5 Anna Greifelt             Sr Regina                 1:22.75   2
  6 Gianna Russo              Fr Nazareth Academy       1:24.52   2
  7 Riley Costello            Fr Regina                 1:25.34   2
  8 Hailey Meyer              Fr Regina                 1:26.27   2
  9 Mimi Wadell               So Regina                 1:26.41   2
 10 Sydney Santiago           So Nazareth Academy       1:26.94   2

200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alia Johnson              Sr IC Catholic              27.78   1  10   
  2 Teresa Topolski           Sr Providence Catholic      28.09   1   8   
  3 Isabella Brunke           Jr Nazareth Academy         28.35   1   6   
  4 Tamia Quach               So Regina                   30.11   2   4   
  5 Aaliyah Carter            Jr St. Laurence             30.53   1   2   
  6 Erin Howard               Jr Nazareth Academy         30.64   1   1   
  7 Sara Holubecki            Fr St. Laurence             31.31   2       
  8 McKenzie Kelly            Fr DePaul                   33.57   2       
  9 Cameron Pukala            Fr DePaul                   34.55   2       
 10 Nora McGovern             So Resurrection             34.73   3       
 11 Rita Chandler             So Resurrection             34.99   3       

400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Frankie Chaidez           Sr IC Catholic            1:04.46   1  10   
  2 Teresa Topolski           Sr Providence Catholic    1:04.83   1   8   
  3 Kendall Williams          So Regina                 1:07.17   1   6   
  4 Anna Greifelt             Sr Regina                 1:08.63   1   4   
  5 Katie Gertsen             So Montini Catholic       1:09.88   1   2   
  6 Steed Kate                Sr Providence Catholic    1:09.93   3   1   
  7 Christel Rodriguez        Fr St. Laurence           1:14.07   2       
  8 Mia Maier                 So Resurrection           1:15.45   2       
  9 Vivienne Ward             So DePaul                 1:16.31   2       
 10 Erin Mannion              Fr DePaul                 1:16.52   2       
 11 Stella Anderson           Fr Nazareth Academy       1:19.54   2       
 12 Emma Kantor               So Resurrection           1:22.05   2       
 13 Itzel Martin              So Nazareth Academy       1:27.75   3       

800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Veronica Dworak           So Resurrection           2:41.46   10   
  2 Jadie Chavez              Fr St. Laurence           2:44.03    8   
  3 Hannah McCarthy           Fr Nazareth Academy       2:54.14    6   
  4 Hayden James              So IC Catholic            2:56.72    4   
  5 Megan Van Koughnet        Fr IC Catholic            2:59.90    2   
  6 Meghan Whitten            Jr Providence Catholic    3:05.16    1   
  7 Gabriella Stevenson       Jr DePaul                 3:09.07        
  8 Margaret Boysen           So Regina                 3:11.73        
  9 Brooke Bell               So Providence Catholic    3:14.36        
 10 Grace Sonderman           Jr Resurrection           3:14.98        
 11 Ella Lynch                So Regina                 3:22.00        
 12 Lulia Tekeste             Jr DePaul                 3:22.37        

1600 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Veronica Dworak           So Resurrection           5:50.27   10   
  2 Gabi Walker               Fr DePaul                 5:57.40    8   
  3 Heather Sledzinski        Sr Montini Catholic       6:01.45    6   
  4 Madeline Fleming          So DePaul                 6:09.75    4   
  5 Emma Kulpinski            Fr Providence Catholic    6:28.53    2   
  6 Liz Closterides           So IC Catholic            6:35.92    1   
  7 Audrey Kekstadt           Jr Montini Catholic       6:36.35        
  8 Mary Stachula             So Resurrection           6:52.17        
  9 Meghan Whitten            Jr Providence Catholic    6:58.25        
 10 Caroline White            So IC Catholic            7:20.54        
 11 Kinsey McGuire            So Regina                 7:31.57        
 12 Mary Mahony               Fr Regina                 7:31.97        

3200 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Veronica Dworak           So Resurrection          11:58.22   10   
  2 Emma Kulpinski            Fr Providence Catholic   13:35.65    8   
  3 Emily Amann               Fr Providence Catholic   16:13.30    6   
  4 Emma Gallagher            So Resurrection          16:22.45    4   

100 Meter Hurdles
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clare O'Connor            Jr Providence Catholic      19.75   10   
  2 Mae Bigane                Fr IC Catholic              20.00    8   
  3 Faith Gade                Fr Providence Catholic      20.69    6   
  4 Eve Carr                  Jr St. Laurence             21.35    4   
  5 Emma Kantor               So Resurrection             22.81    2   
  6 Mary Stachula             So Resurrection             23.23    1   
  7 Julienne Custodio         Fr Nazareth Academy         23.29        

4x100 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 IC Catholic                                           54.29   10   
  2 Regina                                                54.50    8   
  3 Providence Catholic                                   54.58    6   
  4 St. Laurence                                          57.33    4   
  5 Resurrection                                        1:01.90    2   
  6 Nazareth Academy                                    1:11.28    1   

4x200 Meter Relay
Finals

==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Providence Catholic                                 1:58.67   1  10   
  2 St. Laurence                                        2:00.62   1   8   
  3 Resurrection                                        2:04.26   2   6   
  4 IC Catholic                                         2:06.86   1   4   
  5 DePaul                                              2:19.58   2   2   
  6 Regina                                              2:21.55   1   1   
  7 Nazareth Academy                                    2:27.53   2       

4x400 Meter Relay
Finals

==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Providence Catholic                                 4:39.58   1  10   
  2 IC Catholic                                         4:40.07   1   8   
  3 DePaul                                              4:48.27   1   6   
  4 Nazareth Academy                                    4:49.46   1   4   
  5 Regina                                              4:51.97   1   2   

4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Montini Catholic                                   11:14.21   10   
  2 DePaul                                             11:34.28    8   
  3 Nazareth Academy                                   11:37.64    6   
  4 IC Catholic                                        12:06.44    4   
  5 Regina                                             12:49.64    2   
  6 Resurrection                                       12:51.72    1   

Long Jump
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Isabella Brunke           Jr Nazareth Academy      15-02.00   10   
      15-00  14-09  15-02                                              
  2 Alia Johnson              Sr IC Catholic           15-00.00    8   
      14-08  13-06.50  15-00                                           
  3 Haneefa Adam              So Regina                14-10.50    6   
      14-06.50  14-10.50  14-09                                        
  4 Kendall Williams          So Regina                14-02.50    4   
      FOUL  13-07.50  14-02.50                                         
  5 Sara Holubecki            Fr St. Laurence          14-02.00    2   
      FOUL  FOUL  14-02                                                
  6 Olivia Fitgzibbon         Fr Providence Catholic   13-06.50    1   
      11-11  13-06.50  FOUL                                            
  7 Mae Bigane                Fr IC Catholic           13-04.00        
      13-00  12-09  13-04                                              
  8 Grace Andrews             Fr Providence Catholic   12-08.00        
      12-08  11-07  12-04                                              
  9 McKenzie Kelly            Fr DePaul                11-07.50        
      FOUL  11-02  11-07.50                                            
 10 Julienne Custodio         Fr Nazareth Academy      10-07.00        
      FOUL  10-07  10-05.50                                            
 -- Kayln Smith               Fr St. Laurence                ND        
      FOUL  FOUL  FOUL                                                 
 -- Olivia Komosa             Fr Resurrection                ND        
      FOUL  FOUL  FOUL                                                 

Triple Jump
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Olivia Fitgzibbon         Fr Providence Catholic   30-06.75   10   
      29-03.50  30-06.75  30-01                                        
  2 Katie Gertsen             So Montini Catholic      29-08.50    8   
      FOUL  FOUL  29-08.50                                             
  3 Mae Bigane                Fr IC Catholic           29-03.00    6   
      FOUL  29-03  29-00.50                                            
  4 Madeline Bent             Jr Nazareth Academy      28-05.00    4   
      27-07.50  26-04.50  28-05                                        
  5 Grace Sonderman           Jr Resurrection          26-03.00    2   
      26-03  25-09.50  25-10                                           
  6 Grace Andrews             Fr Providence Catholic   25-10.50    1   
      25-05.50  24-07  25-10.50                                        
  7 Neeve Olson               Fr Nazareth Academy      25-00.00        
      25-00  FOUL  FOUL                                                
  8 Kayln Smith               Fr St. Laurence          23-10.50        
      FOUL  FOUL  23-10.50                                             
  9 Itzel Godines             Fr St. Laurence          23-02.00        
      FOUL  23-02  FOUL                                                

Shot Put
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gabby Yaccino             Sr Providence Catholic   32-02.75   10   
      32-02.75  30-02.75  32-02.50  FOUL                               
  2 Fiona Borders             So Resurrection          26-07.00    8   
      26-07  26-02.75  23-07  25-05.50                                 
  3 Emma Murphy               So Nazareth Academy      26-01.00    6   
      25-02  25-03  26-01  24-09                                       
  4 Meara Barry               So Providence Catholic   25-09.00    4   
      25-09  24-08.25  23-09  23-11.75                                 
  5 Zaria Jones               So Montini Catholic      23-09.00    2   
      22-10  23-02  FOUL  23-09                                        
  6 Ashley Perez              Jr St. Laurence          22-04.75    1   
      20-03.75  21-07  22-01.50  22-04.75                              
  7 Alexis Lopez              Jr St. Laurence          21-08.25        
      20-02.75  21-07  19-10  21-08.25                                 
  8 Anna Ricciardi            Jr Resurrection          20-05.00        
      20-02  20-00.25  20-05  19-11.25                                 
  9 Kinsey McGuire            So Regina                20-00.75        
      19-00  17-00  20-00.75  19-05.50                                 
 10 Marie Marento             So Regina                16-00.00        
      15-09.50  15-00.25  16-00  14-03.75                              

Disus Throw
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gabby Yaccino             Sr Providence Catholic     110-06   10   
      107-08  97-07  107-04  110-06                                    
  2 Mary Walsh                Jr St. Laurence             72-10    8   
      63-00  60-00  57-03  72-10                                       
  3 Meara Barry               So Providence Catholic      67-10    6   
      63-11  67-10  60-01  FOUL                                        
  4 Alexis Lopez              Jr St. Laurence             57-11    4   
      55-08  57-11  57-08  52-08                                       
  5 Marieclaire Popernik      So Nazareth Academy         55-08    2   
      48-00  45-06  55-08  48-09                                       
  6 Fiona Borders             So Resurrection             54-05    1   
      49-01  FOUL  48-00  54-05                                        
  7 Emma Murphy               So Nazareth Academy         49-09        
      47-02  49-09  36-04  43-09                                       
  8 Marie Marento             So Regina                   48-02        
      42-03  40-02  FOUL  48-02                                        
  9 Zaria Jones               So Montini Catholic         48-01        
      FOUL  FOUL  48-01  FOUL                                          
 10 Anna Ricciardi            Jr Resurrection             47-06        
      47-06  47-03  40-01  44-08                                       
 11 Kinsey McGuire            So Regina                   46-01        
      38-05  32-07  46-01  40-06                                       

High Jump
Finals

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haneefa Adam              So Regina                 4-08.00   10   
     3-10 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 4-10                                
        P    O    O    O    O    O  XXX                                
  2 Sara Byrne                Fr Regina                 4-06.00    7   
     3-10 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08                                     
        P    O   XO    O   XO  XXX                                     
  2 Olivia Komosa             Fr Resurrection           4-06.00    7   
     3-10 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08                                     
        O    O    O   XO   XO  XXX                                     
  4 Faith Laluya              Jr IC Catholic            4-06.00    4   
     3-10 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08                                     
        O    O    O    O  XXO  XXX                                     
  5 Eve Carr                  Jr St. Laurence           4-04.00    2   
     3-10 4-00 4-02 4-04 4-06                                          
        O    O   XO    O  XXX                                          
  6 Nina Boyd                 Fr Resurrection           4-02.00    1   
     3-10 4-00 4-02 4-04                                               
        O    O    O  XXX                                               
 -- Sorcha Driessen           So St. Laurence                NH        
     3-10                                                              
      XXX                                                              
 -- Liz Closterides           So IC Catholic                 NH        
     3-10                                                              
      XXX                                                              

Team Scores

  Place      School                       Points  
     1      Providence Catholic             126   
     2      IC Catholic                      91   
     3      Resurrection                     65   
     4      Regina                           58   
     5      Nazareth Academy                 52   
     6      St. Laurence                     44   
     7      DePaul                           28   
     7      Montini Catholic                 28   

 

 

You are the visitor to this page since May 5, 2021.