Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

LSA State Champ.
USATF IL Indoor Plainfield North Relay Plainfield North Girls Larry Roland Mustang Invite Lisle MegaMeet Matt Wulf Invite Rich East Girls Tri Cougar Invite Plano T&F of Dreams Rich East Boys Fr/So Invite Little Cat Invite E. Sub. Catholic Girls Conf. Interstate Eight Girls Conf. Rich East Boys Varsity Invite ISL Conf. Carlin Nalley Invite E. Sub. Catholic Boys Conf. Plano Girls Sectional Lisle Girls Sectional Lisle Boys Sectional LSA State Champ.

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Girls
Boys

Results are posted here for the 2011 Lutheran Sports Association Illinois State Track & Field Championships hosted by the Lutheran Sports Association of Illinois.  The meet was held on May 21-22, 2011 at Concordia University, River Forest, Illinois.

To assist in locating this meet, set your GPS to:  N41 54.028' W87 48.425'  or the equivalent N41 54' 01.7" W87 48' 25.5"
These coordinates will point you to the parking garage.  Street parking in the neighborhood is not allowed.  Parking is free of charge at this facility.

View the results from the 2010 meet.

               

Use the table below to find the event you want, or go to the division on the left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
S = Semi-Final
F = Final

Order of Running Events

Friday, May 20

 7:30 pm - 10:30 pm   Coaches Registration & Packet Pickup
                        at Koehneke Community Center, lower level

Saturday, May 21  --  9:30 am   Start

 7:30 am - 8:30 am   Coaches Registration & Packet Pickup
                       at Concordia University track

 8:30 am  Coaches Meeting

 9:00 am  Parade of Schools

 9:30 am  4x100    P    Boys
          400      P    Boys
          100      P    Boys
          4x200    P    Boys
          800      P    Boys
          200      P    Boys
          4x400    P    Boys
          110H     P    Boys

12:00 pm  100H     P    Girls
          4x100    P    Girls
          400      P    Girls
          100      P    Girls
          4x200    P    Girls
          800      P    Girls
          200      P    Girls
          4x400    P    Girls

 3:00 pm  100      S    Boys     Girls
          4x800    F    Boys
          200      S    Boys     Girls
          4x800    F             Girls
          110H     S    Boys
          100H     S             Girls

Sunday, May 22  --  11:30 am   Start

11:30 am  100H     F    Girls
          110H     F             Boys
          4x100    F    Girls    Boys
          400      F    Girls    Boys
          1600     F    Girls    Boys
          4x200    F    Girls    Boys
          100      F    Girls    Boys
          800      F    Girls    Boys
          200      F    Girls    Boys
          4x400    F    Girls    Boys

Order of Field Events

Friday, May 21

7:30 pm - 10:30 pm   Coaches Registration & Packet Pickup
                       at Koehneke Community Center, lower level

Saturday, May 22  --  9:30 am   Start

 7:30 am - 8:30 am   Coaches Registration & Packet Pickup
                       at Concordia University track

 8:30 am   Coaches Meeting

 9:00 am   Parade of Schools

 9:30 am   LJ     Girls
           HJ     Girls
           DT     Girls
10:00 am   TJ     Girls
           SP     Girls

12:00 pm   LJ     Boys
           TJ     Boys (starts 30 minutes after start of LJ)
           SP     Boys (starts 30 minutes after start of DT)
           DT     Boys
           HJ     Boys

Team Scores

Points awarded as 10-8-6-5-4-3-2-1.

Girls
Boys

Participating Teams

School Boys Girls
Arlington Heights (St. Peter) Yes Yes
Aurora (St. Paul's) Yes Yes
Batavia (Immanuel) ---- Yes
Belleville (Zion) Yes Yes
Belvidere (Immanuel) Yes Yes
Bethalto (Zion) Yes ----
Bloomington (Trinity) Yes Yes
Buckley (St. John) Yes ----
Centralia (Trinity) ---- Yes
Champaign (St. John) Yes Yes
Chester (St. John) Yes Yes
Chicago (Bethesda) Yes ----
Chicago (Holy Family) Yes Yes
Chicago (Messiah) Yes ----
Chicago (Pilgrim) ---- Yes
Collinsville (Good Shepherd) Yes Yes
Crystal Lake (Immanuel) Yes Yes
Decatur Lutheran Yes Yes
Dundee (Immanuel) Yes Yes
Edwardsville (Trinity) Yes Yes
Elgin (St. John's) ---- Yes
Elmhurst (Immanuel) Yes Yes
Forest Park (St. John) Yes Yes
Freeport (Immanuel) ---- Yes
Geneva (Faith Christian) ---- Yes
Hoffman (Trinity) Yes Yes
Hoyleton (Trinity) Yes Yes
La Grange (St. John's) ---- Yes
Lansing (St. John) Yes ----
Lincoln (Zion) Yes Yes
Litchfield (Zion) ---- Yes
Lombard (St. John's) Yes Yes
Marengo (Zion) Yes Yes
Milford (St. Paul) Yes ----
Morton (Bethel) Yes Yes
Mount Prospect (St. Paul) Yes Yes
Naperville (Bethany) Yes Yes
Nashville (Trinity-St. John) Yes ----
New Berlin (St. John's) ---- Yes
Norwood Park (St. Paul) Yes Yes
Palatine (Immanuel) Yes Yes
Park Ridge (St. Andrew's) Yes Yes
Pekin (Good Shepherd) ---- Yes
Peoria (Christ) Yes Yes
Peoria (Concordia) Yes Yes
Red Bud (St. John) Yes Yes
River Forest (Grace) Yes Yes
Rochelle (St. Paul) Yes Yes
Rockford (St. Paul) Yes Yes
Rockford Lutheran Yes Yes
Roselle (Trinity) Yes Yes
Schaumberg (St. Peter) Yes ----
Springfield (Our Savior's) Yes Yes
Staunton (Zion) Yes Yes
Steeleville (St. Mark's) Yes Yes
Sterling (Christ) Yes ----
Tinley Park (Trinity) Yes Yes
Yorkville (Cross) Yes Yes

 

Heat/Flight Assignments

To view and/or print the following performance listings, you will need the Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  If you don't have it, you can download it for free Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Heat/Flight Assignments for all events.
Athlete Listing

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since May 18, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015