Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity
Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

IHSA Class AA Cross Country Regional Championship hosted by East Aurora H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Wheaton North Sectional on Nov. 2, 2002.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Minooka                       45 
  2   Waubonsie Valley              49 
  3   Oswego                        93 
  4   Joliet Township               95 
  5   Plainfield                   102 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Wheaton North
Sectional on Nov. 2, 2002.


Ovral
Place         Name                        School
----------------------------------------------------------
  4   Bri Crawford (Jr)            Yorkville              
  5   Jessica Mead (Sr)            West Aurora            
 16   Cameron Felker (So)          West Aurora            
 27   Hannah Miller (So)           Plainfield South       
 32   Leah DuLaRosa (So)           Plainfield South       
----------------------------------------------------------

 

 

October 26, 2002
Girls Varsity       
3.0 Miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Waubonsie Valley           Megan Brunick (Jr)         0:18:15.6
  2     2  Plainfield                 Kylee Hyzer (Sr)           0:18:53.4
  3     3  Minooka                    Erica Norton (Jr)          0:19:06.1
  4        Yorkville                  Bri Crawford (Jr)          0:19:12.4
  5     4  West Aurora                Jessica Mead (Sr)          0:19:25.5
  6     5  Minooka                    Maegan Zarley (Jr)         0:19:29.1
  7     6  Oswego                     Samantha Hibben (Sr)       0:19:36.0
  8     7  Plainfield                 Michelle Farley (Sr)       0:19:42.4
  9     8  Minooka                    Katie Hofer (Jr)           0:19:48.0
 10     9  Waubonsie Valley           Meghan Ginter (So)         0:19:52.9
 11    10  Waubonsie Valley           Kelly East (So)            0:19:53.2
 12    11  Oswego                     Allison Fisher (Jr)        0:19:56.1
 13    12  Minooka                    Kim Mason (Fr)             0:19:56.5
 14    13  Waubonsie Valley           Brittany Downs (So)        0:19:59.5
 15    14  Joliet Township            Mallory Meznarsic (So)     0:20:00.5
 16    15  West Aurora                Cameron Felker (So)        0:20:02.3
 17    16  Waubonsie Valley           Stephanie Show (So)        0:20:08.2
 18    17  Minooka                    Angie Chignoli (Sr)        0:20:11.9
 19    18  Joliet Township            Lauren Relyea (Fr)         0:20:12.7
 20    19  Joliet Township            Carrie Bragg (Jr)          0:20:20.0
 21    20  Joliet Township            Julianne Dupkus (Fr)       0:20:25.0
 22    21  Plainfield                 Dana Bigger (So)           0:20:27.9
 23    22  Minooka                    Shalini Gogawale (Sr)      0:20:29.2
 24    23  Oswego                     Rachael Young (Sr)         0:20:31.3
 25    24  Joliet Township            Katelyn Garris (Fr)        0:20:32.6
 26    25  Oswego                     Catie Carlson (Sr)         0:20:34.3
 27    26  Plainfield South           Hannah Miller (So)         0:20:34.9
 28    27  Waubonsie Valley           Laura Commins (Sr)         0:20:36.1
 29    28  Oswego                     Erika Johnson (So)         0:20:42.1
 30    29  Waubonsie Valley           Mary Lacy (Sr)             0:20:50.6
 31    30  Plainfield                 Megan Patchin (Jr)         0:20:51.1
 32    31  Plainfield South           Leah DuLaRosa (So)         0:20:54.1
 33    32  Joliet Catholic Academy    Amy Gegenheimer (Fr)       0:20:54.3
 34    33  Minooka                    Stephanie Pieczynski (Fr)  0:20:55.8
 35    34  Joliet Catholic Academy    Teresa Tomala (Jr)         0:21:08.0
 36    35  Oswego                     Megan Vaccaro (Fr)         0:21:09.8
 37    36  West Aurora                Allison Starke (So)        0:21:27.0
 38    37  Joliet Township            Eileen Spangler (Sr)       0:21:36.5
 39    38  Joliet Township            Jean Spangler (Sr)         0:21:49.0
 40    39  Morris                     Margaet Paulson (Fr)       0:21:53.1
 41    40  West Aurora                Joanna Cisneros (Jr)       0:22:04.5
 42    41  Joliet Catholic Academy    Lauren Schaeflein (Jr)     0:22:14.1
 43    42  Plainfield                 Sarah Berry (Jr)           0:22:24.7
 44    43  West Aurora                Sommer King (Sr)           0:22:34.5
 45    44  Oswego                     Jessica Sippel (So)        0:22:54.0
 46    45  Joliet Catholic Academy    Missy Ballak (Jr)          0:22:58.4
 47    46  Plainfield South           Alaina Bates (Fr)          0:23:05.3
 48    47  Morris                     Kelsey Blindt (Jr)         0:23:06.8
 49    48  Plainfield                 Chandra Donnell (Jr)       0:23:14.1
 50    49  West Aurora                Jennifer Sloan (Jr)        0:23:20.9
 51    50  Joliet Catholic Academy    Kristen Kinsella (Sr)      0:23:32.2
 52    51  Joliet Catholic Academy    Nicole Gorski (Jr)         0:23:33.0
 53    52  Joliet Catholic Academy    Megan Stevenson (Jr)       0:23:38.8
 54        Yorkville                  Melissa Dubert (Jr)        0:23:40.0
 55    53  Morris                     Jennifer Osterling (So)    0:24:03.4
 56    54  Plainfield South           Ashley Mesich (So)         0:24:03.6
 57    55  Plainfield South           Anna Villarreal (Fr)       0:24:06.6
 58    56  Plainfield                 Allison Henry (Jr)         0:24:07.1
 59    57  Morris                     Lisa Wolfer (Fr)           0:24:09.5
 60    58  Morris                     Jenna Dean (Sr)            0:24:19.2
 61        Yorkville                  Mallory Borneman (So)      0:25:09.1
 62        East Aurora                Liz Tellez (Jr)            0:25:34.4
 63        Yorkville                  Erica Krause (So)          0:26:00.7
 64    59  Plainfield South           Maritza King (Jr)          0:26:02.5
 65        East Aurora                Janet Reyes (Sr)           0:27:55.4
 66    60  Morris                     Emily Beshoar (So)         0:28:12.4
 67    61  Plainfield South           Rosa Sanchez (So)          0:28:43.1
 68        East Aurora                Cynthia Rojas (Fr)         0:31:20.2
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Minooka                       45        3,   5,   8,  12,  17,  22,  33
  2   Waubonsie Valley              49        1,   9,  10,  13,  16,  27,  29
  3   Oswego                        93        6,  11,  23,  25,  28,  35,  44
  4   Joliet Township               95       14,  18,  19,  20,  24,  37,  38
  5   Plainfield                   102        2,   7,  21,  30,  42,  48,  56
  6   West Aurora                  138        4,  15,  36,  40,  43,  49
  7   Joliet Catholic Academy      202       32,  34,  41,  45,  50,  51,  52
  8   Plainfield South             212       26,  31,  46,  54,  55,  59,  61
  9   Morris                       254       39,  47,  53,  57,  58,  60
 10   East Aurora                No Score - Had only 3 finishers
 11   Yorkville                  No Score - Had only 4 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
  4   Bri Crawford (Jr)            Yorkville                   0:19:12.4
  5   Jessica Mead (Sr)            West Aurora                 0:19:25.5
 16   Cameron Felker (So)          West Aurora                 0:20:02.3
 27   Hannah Miller (So)           Plainfield South            0:20:34.9
 32   Leah DuLaRosa (So)           Plainfield South            0:20:54.1
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Waubonsie Valley           98:12   19:38   1:53   18:16, 19:53, 19:54, 20:00, 20:09, 20:36
  2  Minooka                    98:32   19:42   1:06   19:06, 19:29, 19:48, 19:57, 20:12, 20:30
  3  Oswego                    101:21   20:16   1:06   19:36, 19:56, 20:32, 20:35, 20:42, 21:10
  4  Joliet Township           101:32   20:18   0:32   20:01, 20:13, 20:20, 20:25, 20:33, 21:37
  5  Plainfield                102:21   20:28   3:31   18:54, 19:43, 20:28, 20:51, 22:25, 23:14
  6  West Aurora               105:36   21:07   3:09   19:26, 20:03, 21:27, 22:05, 22:35, 23:21
  7  Joliet Catholic Academy   110:49   22:10   2:38   20:55, 21:08, 22:14, 22:59, 23:33, 23:33
  8  Plainfield South          112:46   22:33   3:32   20:35, 20:54, 23:06, 24:04, 24:07, 26:03
  9  Morris                    117:34   23:31   2:27   21:53, 23:07, 24:04, 24:10, 24:20, 28:13
 10  East Aurora               No Score                25:35, 27:56, 31:21
 11  Yorkville                 No Score                19:13, 23:40, 25:09, 26:01
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
  4   Bri Crawford (Jr)            Yorkville                   0:19:12.4
  5   Jessica Mead (Sr)            West Aurora                 0:19:25.5
 16   Cameron Felker (So)          West Aurora                 0:20:02.3
 27   Hannah Miller (So)           Plainfield South            0:20:34.9
 32   Leah DuLaRosa (So)           Plainfield South            0:20:54.1
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since January 28, 2003.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015