Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF National JO
McHenry County Yorkville Hornet-Red Devil Royal Cadet Reavis Argo DGS Mustang Run Palatine Charger Classic Niles West Pow-Wow Lisle Mane Event Benedictine Blackhawk Stampede DuPage Valley Conf. Olivet Nazarene Upstate Eight Conf. Interstate Eight Conf. Naper-Prairie Conf. Aurora Central Regional Argo Regional Oregon Sectional Lisle Sectional NJCAA Region IV NAIA Region VII USATF Region 16 JO USATF National JO

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men
High School Women
High School Men

Results are posted here for the USA Track & Field National Cross Country Championships hosted by USATF Illinois.  The meet was held Friday, December 10 thru Saturday, December 11, 2004 at Busse Woods Forest Preserve, Schaumburg, Illinois.

                

2004 USATF National JO Cross Country Logo

 

View photos from the meet.

 

Meet Passport

To view and/or print the meet passport, you will need the Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  If you don't have it, you can download it for free Get Adobe Acrobat Reader for FREE

2004 USATF National JO Cross Country Passport  (194KB)

 

Hotel Information

The Headquarters hotel is:

Schaumburg Marriott
50 North Martingale Road
Schaumburg, IL 60173
(847) 240-0100
http://www.marriott.com
For reservations for more than one room, contact Heidi Kopenhoeffer, Senior Event Manager at (847) 240-5195 (heidi.kopenhoeffer@marriott.com)

For more hotel information, local area attractions and additional event information, visit:
USATF Illinois: www.usatfillinois.org
USATF National: www.usatf.org

www.ci.schaumburg.il.us
www.chicagonorthwest.com
www.gowoodfieldmall.com
www.fpdcc.com
 

Order of Events

Thursday, December 9  --  6:00 pm   Start

 Sunrise-Sunset Course Walk
 6:00 pm    Packet pickup begins (at Marriott Hotel)
 9:00 pm    Packet pickup ends

Friday, December 10  --  9:00 am   Start

 9:00 am    Packet pickup begins at Marriott Hotel
 9:00 am    Guided Course Walk for H.S. Teams

     Race Title       Sex     Distance       Start Time

High School Women      F    5000 Meters       11:30 am  (combined with High School Men)
High School Men        M    5000 Meters       11:30 am

12:00 pm   Course Walks begin
12:30 pm   High School Awards Ceremony at course site (Tentative)
 1:00 pm   Guided course walk for 3K course (weather permitting)
 1:30 pm   Guided course walk for 4K course (weather permitting)
 2:30 pm   Guided course walk for 5K course (weather permitting)
 4:00 pm   Course Walks end
 4:00 pm   Opening Ceremonies at Medieval Times
 9:00 pm   Packet pickup ends

Saturday, December 11  --  8:00 am   Start

 8:00 am   Packet pickup begins at Marriott Hotel
 8:00 am   Course walks begin
 9:00 am   Course walks end

     Race Title       Sex     Distance       Start Time

Bantam Girls           F    3000 Meters       10:00 am
Bantam Boys            M    3000 Meters       10:30 am
Midget Girls           F    3000 Meters       11:00 am
Midget Boys            M    3000 Meters       11:30 am
Youth Girls            F    4000 Meters       12:00 pm
Youth Boys             M    4000 Meters       12:30 pm
Intermediate Girls     F    5000 Meters        1:00 pm
Intermediate Boys      M    5000 Meters        1:30 pm
Young Women            F    5000 Meters        2:00 pm
Young Men              M    5000 Meters        2:30 pm

 6:30 pm   Closing Ceremonies and Awards at Marriott Hotel
 8:30 pm   Athlete party at Marriott Hotel (time approx.)

Course Records

Bantam Girls:        10:57.6 by Kaylor Murray of the Nashville Illusions TC on Dec. 11, 2004.
Bantam Boys:         10:06.3 by Darren Fahy of the San Diego So Cal RoadRun on Dec. 11, 2004.
Midget Girls:        10:45.9 by Nicole Hood of the Pleasanton Heat on Dec. 11, 2004.
Midget Boys:          9:52.9 by Jared Kenney of the Cornhusker Flyers on Dec. 11, 2004.
Youth Girls:         14:18.3 by Jordan Hasay of the San Luis Distance Club on Dec. 11, 2004.
Youth Boys:          12:49.3 by Kevin Havel of the Prospect Heights RC, IL on Dec. 11, 2004.
Intermediate Girls:  18:07.4 by Bria Wetsch of the Unattached from Minnesota on Dec. 11, 2004.
Intermediate Boys:  15:31.9 by Justin Roeder as Unattached from Noblesville, IN on Nov. 22, 2003.
Young Women:        18:18.0 by Alison Coren of the Prospect Heights RC, IL on Nov. 22, 2003.
Young Men:           15:36.2 by Alexander Miletich as Unattached from Florida on Dec. 11, 2004.

Course Maps

To view and/or print the maps, you will need the Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  If you don't have it, you can download it for free Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Note:  These are new maps as of Dec. 6.

USATF Busse Woods 3000 course map (BG,BB,MG,MB)  (46KB)
USATF Busse Woods 4000 course map (YG,YB)  (52KB)
USATF Busse Woods 5000 course map (IG,IB,YW,YM,HSW,HSM)  55KB)
 

Participating Teams

The following clubs have teams that will be participating in the meet.

Club Region Division(s)
3-D Running 8 IG
Albuquerque Athletics TC 10 BG, MG, MB
All-Stars 7 MB, YG, YB
Asheville Lightning 3 YG, YB
Averill Park Road Runners 1 IB
Belvidere TC 16 BB, MB
Bring The Hammer TC 15 IB, YW, YM
Buffalo Chips 14 BG, MG, YB, IG, YW
Butler County Striders 5 BG, BB, MG, MB
CASA 16 YM
Cascade Striders 13 BG, BB, YG
Cedar Valley TC 8 YG
Chapel Hill Carrboro 3 BB, MB
Christian Heritage School 12 HSM
Continental T-Belle TC 6 BG, YG
Cornhusker Flyers 8 BG, BB, MG, YG, YB, IB
Corona Golden Elite 15 YG
Danbury Area TC 1 IB
DC Red Wings TC 3 BG, MG, YG
Decatur Staley Striders 16 BB
Den of Lions TC 2 IB
Diablo Valley T&F 14 YB
Elgin Sharks TC 16 BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB
Emerald Valley TC 13 MG
Equalizers HS 15 YG, YB, IG, IB
Federal Way TC 13 MG, MB, YB, IG, IB, YM
Flight Deck Athletics 8 IB
Granite State Flash 1 BG, BB, MG, MB, YG, YB
Hancock County TC 7 MG, YG
Hatchet Harriers 1 IB
High Altitude Pirates 10 HSM
Hillside Aquila Reds 5 YG
Indiana TC 7 MG, MB
Irvine Cougars TC 15 BB
Issaquah Gliders TC 13 IB
Ithaca United TC 2 MB, YB, IB
Lake Cities TC 12 MB
Lakers TC 1 IB
Lakota Runners 5 YB
Landsharks RC 10 BB, MG, MB, YB
Lightning RC 16 MG, IG, YW
Los Angeles Jets 15 BG, MG
Los Gatos Athl. Assoc 14 MG, YG
Mercury TC 10 MG, MB, YB
Miami Valley TC 5 MG, MB, IG, YM
Mount Pleasant TC 3 BG, BB, MG
Nashua PAL Cruisers 1 BG, BB, MG, MB, YG, YB
Next Step RC 10 BB
Niles West/Oakton 16 IB
North Central Trojans 5 IG
Northside Red Runners 3 MG
NY Novas 1 BG
Omaha Racers 8 MB
Oregon Cross Country 13 BG, MG, MB, YG, YB
Ozaukee TC 8 YB, YW
Peachtree City Flash 3 BG, YG
Personal Feat 7 BG, BB, IB
Pleasanton Heat 14 BG, MG, MB, YG, YB
Portage Youth Running Org 5 YB
Premier RC 5 YB
Prospect Heights RC 16 YG, YB, IB, YW
Purdue Area TC 7 BB, MG, YB
Quincy TC 1 YB
Rain City Flyers 13 MB, IB
Rockford Wildcats 16 YB
Running Eagles 16 MG, MB
S. Windsor Sports Group 1 YG, IG
San Diego So Cal RoadRun 15 BG, BB, MG, MB, YB
Sandhills TC 3 YB
Sanger High 14 HSW
Santa Clarita TC 15 MB
Scioto TC 5 BG, BB
Sentinel Striders TC 1 MG, MB, IG, YW, YM
Silver State Striders 14 BB, MG, IG, YM
Sojourners RC 10 YG
Southern Cal Road Runners 15 BG, MB, YG, IB
Southern Ohio Striders 5 MB, YG
St. Louis Blazers 9 MG, MB, YG, YB, IG, YM
Sunshine Shockers TC 5 MG, YG, IB
Swift TC 5 BG
Team Bird 7 MB, YB, IB
Team Ephrata 13 IG
Team Idaho 11 YG, IB
Team Provo 10 BG, BB, IG, HSW
Team Sartell 8 YG, YB
Team USA 10 IB, YM
Team Wings 5 IB
Team Wyoming 11 YG, IG, IB
Temecula Valley Time Mach 15 YB
Tippecanoe RC 7 IB
Transy East TC 2 MG, MB
Troy Trailblazers 1 IG, YM
Tulsa Spikes 9 YB
Two Medicine RC 11 BG, BB
Underground RR TC 6 MG
Vallejo PAL Steppers 14 IB
Valley Striders TC 15 MG
Vancouver Encounter 13 YM
Vernon Smith Infinity 15 BB
Vienna Youth Inc. 3 MB
Walton Youth TC 3 BB, MB
Wandering Tucan 16 YG
Waseca 8 MG
Wausau Flyers 8 IB
West TN Flyers 6 YB
Westside TC 8 MB
Wildcat RC 10 YB
Zia Roadrunners 10 YM

Performance Lists

These performance lists are taken from the results of the various Region meets.  Since each meet has a different course and different level of difficulty, these lists are for reference only and may or may not represent the athletes' abilities on the National course in Schaumburg, Illinois.

Performance Listing  (245KB)

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 9, 2004.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015