Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF Region 7 JO
USATF YNI USATF Midwest Zone JO CPS Indoor Champ. Mather Invite Windy City Relays CPS Boys Relays ONU Mid-Season Cougar Invitational Little Cat Invitational CPS Outdoor Champ. SICA N. Girls Conf. Carlin Nalley Invite SICA N. Boys Conf. Lisle Girls Sectional Lisle Boys Sectional LSA State Champ. Kankakee Invite USATF Region 16 JO USATF Region 7 JO Dixmoor Invite

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Peewee
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the 2005 USATF Region 7 Junior Olympics  Track & Field Meet hosted by USATF Illinois was held at Mahomet-Seymour H.S., Mahomet, IL (Multi Event competition) on Friday, June 24 thru Saturday, June 25, 2005 and at Benedictine University, Lisle, IL on Friday, July 8 thru Sunday, July 10, 2005.

View the meet records for this meet.

National Qualification:  The top 3 finishers in each event (2 in the multi events) qualify to advance to the National meet to be held at IUPUI,  Indianapolis, Indiana on July 26-July 31, 2005.  To actually participate in that meet however, you must pay the additional fees at this meet on either June 24-25 or July 8-10.  New Rule in 2005: If one or more of the top qualifying athletes do not pay to advance to the national meet, anyone below 3rd place (i.e. 4th place) who breaks the qualifying standard for that event qualifies to advance, in finishing order, until the 3 advancing positions are filled.  Only 3 athletes or relay teams can advance in any event, regardless of how many athletes or teams break the national qualifying standard.

To register for this meet, go to www.kompusport.net
For additional information about this meet, go to www.usatfillinois.org

Note:  Be sure to check back here beginning July 5 for the most updated schedule.
Click here for a printable (pdf) revised schedule.

                   

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:3
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2001 or 2002)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 1999 or 2000)
PG = Peewee Girls (up to 8 yrs old - born in 1997 or later)
PB = Peewee Boys (up to 8 yrs old - born in 1997 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 1995 or 1996)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 1995 or 1996)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1993 or 1994)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1993 or 1994)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1991 or 1992)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1991 or 1992)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1989 or 1990)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1989 or 1990)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1987, 1988 or after July 31, 1986)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1987, 1988 or after July 31, 1986)

Order of Multi Events

These are competed at Mahomet-Seymour H.S., Mahomet, IL

Friday, June 24 - 8:00 am   Start

 8:00 am   Heptathlon          IG, YW
             100H, HJ, SP, 200
 9:00 am   Pentathlon          YG, YB
             100H, SP, HJ, LJ, 800/1500
10:00 am   Decathlon           IB, YM
             100, LJ, SP, HJ, 400

Saturday, June 25  --  8:00 am   Start

 8:00 am   Decathlon           IB, YM
             110H, DT, PV, JT, 1500
 9:00 am   Pentathlon          MG, MB
             80H, SP, HJ, LJ, 800/1500
10:30 am   Heptathlon          IG, YW
             LJ, JT, 800
11:00 am   Triathlon           BG, BB
             SP, HJ, 200/400

Order of Running Events

These are competed at Benedictine University, Lisle, IL

Times for running events are estimated start times for that event.

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  *  Finals will be run in Prelim times slots if nine (9) or fewer athletes report to the clerk.

Note:  %  Semis will be run in the Semis time slot if 63 or fewer athletes report to the clerk.

Friday, July 8  --  3:00 pm   Start

 3:00 pm  Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
 3:20 pm  4x100         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
 4:15 pm  4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
 4:55 pm  200           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Saturday, July 9  --  7:00 am   Start

 7:00 am  5000          F   YM
 7:25 am  3000          F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW
 9:00 am  100           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
10:45 am  800           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
12:20 am  100           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
 1:05 pm  200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM
 2:00 pm  200           S%  IG

Sunday, July 10 -- 7:00 am   Start

 7:00 am  1500RW        F   BG, BB, MG, MB
          3000RW        F   YG, YB
          5000RW        F   IG, IB, YW, YM
 8:00 am  110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
          Ten Minute Break
 9:00 am  80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
 9:30 am  400           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
11:45 am  1500          F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
 1:25 pm  200           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
 1:55 pm  25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration)
 2:15 pm  4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

These are competed at Benedictine University, Lisle, IL

Friday, June 25  --  3:00 pm   Start

 3:00 pm  JT   YG, IG, YW, YB, IB, YM
 3:00 pm  PV   YB, IB, YM
 3:00 pm  TJ   YG, IG, YW
 3:00 pm  LJ   PG, BG
 3:00 pm  HT (Hammer Throw) IG, IB, YW, YM (Exhibition only, registration required)

Saturday, June 26  --  9:00 am   Start

 9:00 am  LJ   MG, YG, IG, YW
 9:00 am  TJ   YB, IB, YM
 9:00 am  SP   BB, MB, YB, IB, YM
 9:00 am  DT   MG, YG, IG, YW
 9:00 am  HJ   BB, MB, YB, IB, YM
11:00 am  PV   YG, IG, YW

Sunday, June 27 -- 9:00 am   Start

 9:00 am  LJ  PB, BB, MB, YB, IB, YM
 9:00 am  SP  BG, MG, YG, IG, YW
 9:00 am  DT  MB, YB, IB, YM
 9:00 am  HJ  BG, MG, YG, IG, YW
 9:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB

Team Scores

Peewee Girls
Peewee Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Aurora Flyers 54 25 20 9 21 11 6 4 33 14 14 5
Unattached 51 17 16 18 19 7 4 8 32 10 12 10
Elgin Sharks TC 36 19 8 9 20 12 3 5 16 7 5 4
Illini Heat TC 32 10 13 9 21 8 6 7 11 2 7 2
Chicagoland Zephyrs 26 9 7 10 16 6 5 5 10 3 2 5
Heart of Illinois TC 25 12 4 9 8 5 1 2 17 7 3 7
Angelic Flyers TC 24 9 8 7 15 7 4 4 9 2 4 3
LV's Cheetahs 24 9 5 10 16 5 3 8 8 4 2 2
SW Suburban Cheetahs 23 11 8 4 7 4 3 0 16 7 5 4
Huskie TC 23 6 7 10 18 4 5 9 5 2 2 1
CASA 20 4 8 8 14 3 5 6 6 1 3 2
Sterling TC 17 8 7 2 11 5 5 1 6 3 2 1
Central Illinois/Normal 16 7 5 4 9 3 5 1 7 4 0 3
Kankakee TC 15 2 7 6 5 0 3 2 10 2 4 4
Illinois Stealth Bombers 14 1 6 7 4 0 3 1 10 1 3 6
Belvidere TC 12 5 7 0 4 1 3 0 8 4 4 0
Dixmoor Dominators 12 2 5 5 3 0 1 2 9 2 4 3
Springfield Striders 11 3 2 6 4 1 0 3 7 2 2 3
Rockford Ben Newson 11 2 7 2 5 0 4 1 6 2 3 1
Marion Swamp Fox 10 6 1 3 5 3 1 1 5 3 0 2
Waukegan Invaders 10 5 1 4 2 0 0 2 8 5 1 2
Firestarters TC 10 3 1 6 10 3 1 6 0 0 0 0
North Shore Breeze 9 2 4 3 3 0 2 1 6 2 2 2
Illinois Flames 8 3 3 2 0 0 0 0 8 3 3 2
Decatur Staley Striders 8 2 2 4 7 2 2 3 1 0 0 1
Chicago Striders 8 1 5 2 7 1 5 1 1 0 0 1
UCTC 7 3 3 1 6 2 3 1 1 1 0 0
Flying Dragon PVault 6 4 1 1 3 2 1 0 3 2 0 1
Peoria Trac-Tactics 5 3 2 0 5 3 2 0 0 0 0 0
Five Alive Striders 5 1 2 2 3 1 1 1 2 0 1 1
Champaign-Urbana-Rantoul TC 4 2 2 0 0 0 0 0 4 2 2 0
Evanston Eagles 3 0 2 1 2 0 1 1 1 0 1 0
Downers Grove Stars 3 0 1 2 2 0 1 1 1 0 0 1
Palatine Comm. TC 3 0 1 2 0 0 0 0 3 0 1 2
Naperville TC 3 0 0 3 1 0 0 1 2 0 0 2
O.F.F. 2 2 0 0 0 0 0 0 2 2 0 0
Carlinville TC 2 1 0 1 1 1 0 0 1 0 0 1
Quiet Storm 2 0 1 1 1 0 1 0 1 0 0 1
Windy City Ghost Runners 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0
Rochelle TC 1 0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 0

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  PG PB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes        
5000RW                 Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                   Yes   Yes
4x100     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP     6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
HT                 Yes Yes Yes Yes
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"
Triathlon     Yes Yes                
Pentathlon         Yes Yes Yes Yes        
Heptathlon                 Yes   Yes  
Decathlon                   Yes   Yes

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Friday Seeded Events (31KB)
Friday Unseeded Events (34KB)
Saturday Seeded Events (56KB)
Saturday Unseeded Events (32KB)
Sunday Seeded Events (49KB)
Sunday Unseeded Events (34KB)
Participating Clubs (13KB)
Club Athlete Listing (157KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 29, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015