Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF IL JO State
USATF IL Indoor W. Sub. Gold Girls Conf. Plainfield North Girls Pirate Classic TARS Invite Mather Invite Matt Wulf Invite Wheaton Twilight Cougar Invite Plano T&F of Dreams Highland Invite Northern Athletics Conf. Little Cat Invitational SWSC 'Blue' Girls Conf. ISL Conf. Carlin Nalley Invite Northwest Crossroads Conf. E. Sub. Catholic Boys Conf. Lisle Girls Sectional LSA State Champ. Morton Girls Sectional Morton Boys Sectional Lisle Boys Sectional Plano Boys Sectional USATF IL JO State USATF Region 7 JO

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Sub-Bantam
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the 2009 USATF Illinois Junior Olympics State Track & Field Championships hosted by USATF Illinois.  The meet was held Friday, June 26 thru Sunday, June 28, 2009 at North Chicago High School, North Chicago, Illinois.

To assist in locating this meet, set your GPS to:  N42 19.605' W87 51.368'  or the equivalent N42 19' 36.3" W87 51' 22.1"
Parking is free of charge at this facility.

View the meet records for this meet.

View the results from the 2008 meet.

Region Qualification:  The top 6 finishers in each event qualify to advance to the Region 7 meet to be held at Plainfield Central High School, Plainfield, Illinois on July 11-12, 2009.  To actually participate in that meet however, you must pay the additional fees at this meet on June 26-28.

Multi Events will only be held at the Region 7 meet and competed on July 9-10, 2009 at Plainfield Central High School, Plainfield, Illinois.

To register for this meet, go to www.kompusport.net
For additional information about this meet, go to www.usatfillinois.org

                   

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2005 or 2006)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 2003 or 2004)
SBG = Sub-Bantam Girls (up to 8 yrs old - born in 2001 or later)
SBB = Sub-Bantam Boys (up to 8 yrs old - born in 2001 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 1999 or 2000)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 1999 or 2000)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1997 or 1998)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1997 or 1998)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1995 or 1996)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1995 or 1996)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1993 or 1994)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1993 or 1994)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1991, 1992 or after August 2, 1990)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1991, 1992 or after August 2, 1990)

Order of Running Events

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  The 100, 200, 400 & all 80, 100 & 110 Hurdles will be seeded at the meet once the clerks scratch athletes who do not check in.  This is the way the National meet is run for all events, but more importantly, it assures that all heats are seeded with athletes who will actually compete.  If you check in late, you will not be seeded in the event and will not be allowed to compete.  You can view performance lists for all unseeded events below.  Click here to view them.

Note:  * Finals will be run in Prelim times slots if eight (8) or fewer athletes report to the clerk.

Friday, June 26  --  3:00 pm   Start

3:00 pm	Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
        4x100         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           P*  SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Saturday, June 27  --  8:00 am   Start

8:00 am 1500RW        F   BG, BB, MG, MB
        3000RW        F   YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           P*  SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        800           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM

Sunday, June 28 -- 8:00 am   Start

8:00 am 5000          F   YM
        3000          F   MG, MB, YG, IG, YW, YB, IB
        110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
        Ten Minute Break
        80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
        400           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        1500          F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration, no official results)
        4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

Friday, June 26  --  3:00 pm   Start

 3:00 pm  LJ   SBG, BG
 3:00 pm  TJ   YG, IG, YW
 3:00 pm  JT   YG, IG, YW, YB, IB, YM
          HT   IG, YW, IB, YM (after JT is done)
 3:00 pm  PV   YB, IB, YM

Saturday, June 27  --  10:00 am   Start

10:00 am  LJ   MG, YG, IG, YW
10:00 am  TJ   YB, IB, YM
10:00 am  SP   BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  DT   MG, YG, IG, YW
10:00 am  HJ   BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  PV   YG, IG, YW

Sunday, June 28 -- 10:00 am   Start

10:00 am  LJ   SBB, BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  SP   BG, MG, YG, IG, YW
10:00 am  DT   MB, YB, IB, YM
10:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB
10:00 am  HJ   BG, MG, YG, IG, YW

Team Scores

Points awarded as 10-8-6-4-2-1.

Sub-Bantam Girls
Sub-Bantam Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Zephyrs TC 47 16 13 18 28 6 6 16 19 10 7 2
Unattached 46 22 8 16 13 8 2 3 33 14 6 13
Elgin Sharks TC 42 21 12 9 25 12 7 6 17 9 5 3
Aurora Flyers TC 42 16 12 14 25 8 9 8 17 8 3 6
Huskie TC 26 11 7 8 14 7 5 2 12 4 2 6
North Shore Breeze 21 2 6 13 7 0 3 4 14 2 3 9
Illinois Elite TC 20 8 9 3 18 8 8 2 2 0 1 1
Illini Heat TC 18 7 7 4 18 7 7 4 0 0 0 0
Illinois Stealth TC 18 2 10 6 12 1 6 5 6 1 4 1
DuPage TC 17 5 10 2 4 2 1 1 13 3 9 1
Waukegan Invaders 15 4 9 2 6 1 4 1 9 3 5 1
Golden Eagles 14 5 7 2 10 4 5 1 4 1 2 1
Wildcat TC 14 4 5 5 3 1 1 1 11 3 4 4
Flight TC 12 7 4 1 7 5 1 1 5 2 3 0
Firestarters TC 12 4 4 4 10 3 4 3 2 1 0 1
LV's Cheetahs 11 3 5 3 7 1 4 2 4 2 1 1
Univ. of Chicago TC 10 5 2 3 4 3 0 1 6 2 2 2
Angelic Flyers TC 9 4 2 3 1 0 0 1 8 4 2 2
Aurora Sundowners 8 3 3 2 5 1 2 2 3 2 1 0
Chicago Striders 8 1 4 3 1 0 0 1 7 1 4 2
Kankakee TC 7 3 1 3 2 0 0 2 5 3 1 1
Springfield Striders 6 4 0 2 2 2 0 0 4 2 0 2
Illinois Storm TC 6 2 2 2 1 0 1 0 5 2 1 2
Chicago Express 5 3 1 1 5 3 1 1 0 0 0 0
Marion Swamp Fox 4 4 0 0 1 1 0 0 3 3 0 0
High Flyers 4 0 3 1 1 0 1 0 3 0 2 1
Ben Newsom Jr. TC 3 1 1 1 1 1 0 0 2 0 1 1
Southwest Suburban TC 3 0 2 1 0 0 0 0 3 0 2 1
O.F.F. 3 0 2 1 0 0 0 0 3 0 2 1
Fast & Fit 2 1 1 0 0 0 0 0 2 1 1 0
Belvidere TC 2 1 1 0 0 0 0 0 2 1 1 0
Southern Illinois Speed 2 1 0 1 1 1 0 0 1 0 0 1
Southern Illinois Striders 2 0 0 2 0 0 0 0 2 0 0 2
Falcons TC 2 0 0 2 2 0 0 2 0 0 0 0
Rochelle TC 1 0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 0
Chicago Blaze 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  SBG SBB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                 Yes Yes Yes Yes
4x100     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP     6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
HT                 4kg 12lb 4kg 12lb
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Note: Unseeded events will be seeded at the meet after athletes check in with the clerk.  If 8 or fewer athletes check-in in an age division, the event will be run as a final in the prelim time slot.

Friday Seeded Events (30KB)
Friday Unseeded Events (34KB)
Saturday Seeded Events (41KB)
Saturday Unseeded Events (28KB)
Sunday Seeded Events (42KB)
Sunday Unseeded Events (32KB)
Participating Clubs (12KB)
Club Athlete Listing (116KB)
Seeding Rules (12KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 12, 2009.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015