Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF IL JO State
Northern Athletics Conf. Mather Invite Matt Wulf Invite Wheaton Twilight Benedictine Eagle Invite Highland Invite Cougar Invitational Little Cat Invite Western Sun Girls Conf. Carlin Nalley Invite Lake Athletic Conf. SWSC 'Blue' Boys Conf. Lisle Girls Sectional Highland Girls Sectional Highland Boys Sectional Lisle Boys Sectional LSA State Champ. Highland Girls Regional USATF IL JO State USATF Region 7 JO

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Peewee
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the 2007 USATF Illinois Junior Olympics State Track & Field Championships hosted by USATF Illinois.  The meet was held Thursday, June 21 thru Saturday, June 23, 2007 at the Benedictine University Sports Complex, Lisle, Illinois.

View the meet records for this meet.

View the results from the 2006 meet.

Region Qualification:  The top 6 finishers in each event qualify to advance to the Region 7 meet to be held at Proviso East High School, Maywood, Illinois on July 14-15, 2007.  To actually participate in that meet however, you must pay the additional fees at this meet on June 21-23.

Multi Events will only be held at the Region meet and competed on July 12-13, 2007 at Proviso East High School, Bellwood, Illinois.

To register for this meet, go to www.kompusport.net
For additional information about this meet, go to www.usatfillinois.org

                   

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2003 or 2004)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 2001 or 2002)
PG = Peewee Girls (up to 8 yrs old - born in 1999 or later)
PB = Peewee Boys (up to 8 yrs old - born in 1999 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 1997 or 1998)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 1997 or 1998)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1995 or 1996)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1995 or 1996)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1993 or 1994)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1993 or 1994)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1991 or 1992)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1991 or 1992)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1989, 1990 or after July 29, 1988)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1989, 1990 or after July 29, 1988)

Order of Running Events

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  The 100, 200, 400 & all Hurdles will all be seeded at the meet once the clerks scratch athletes who do not check in.  This is the way the National meet is run for all events, but more importantly, it assures that all heats are seeded with athletes who will actually compete.  If you check in late, you will not be seeded in the event and will not be allowed to compete.  You can view performance lists for all unseeded events below.  Click here to view them.

Note:  * Finals will be run in Prelim times slots if nine (9) or fewer athletes report to the clerk.

Thursday, June 21  --  3:00 pm   Start

3:00 pm	Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
        4x100         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Friday, June 22  --  7:00 am   Start

7:00 am 5000          F   YM
        3000          F   MG, MB, YG, IG, YW, YB, IB
        100           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        800           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM

Saturday, June 23 -- 7:00 am   Start

7:00 am 1500RW        F   BG, BB, MG, MB
        3000RW        F   YG, YB, IG, IB, YW, YM
        110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
        Ten Minute Break
        80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
        400           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        1500          F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration)
        4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

Thursday, June 21  --  3:00 pm   Start

3:00 pm  JT   YG, IG, YW, YB, IB, YM
3:00 pm  PV   YB, IB, YM
3:00 pm  TJ   YG, IG, YW
3:00 pm  LJ   PG, BG

Friday, June 22  --  9:00 am   Start

9:00 am  LJ   MG, YG, IG, YW
9:00 am  TJ   YB, IB, YM
9:00 am  SP   BB, MB, YB, IB, YM
9:00 am  DT   MG, YG, IG, YW
9:00 am  HJ   BB, MB, YB, IB, YM
9:00 am  PV   YG, IG, YW

Saturday, June 23 -- 9:00 am   Start

9:00 am  LJ  PB, BB, MB, YB, IB, YM
9:00 am  SP  BG, MG, YG, IG, YW
9:00 am  DT  MB, YB, IB, YM
         HT  IG, YW, IB, YM
9:00 am  HJ  BG, MG, YG, IG, YW
9:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB

Team Scores

Peewee Girls
Peewee Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Unattached 48 22 12 14 23 11 6 6 25 11 6 8
Aurora Flyers 43 19 13 11 27 12 8 7 16 7 5 4
LV's Cheetahs 38 13 14 11 19 7 8 4 19 6 6 7
Illini Heat TC 36 7 17 12 21 5 8 8 15 2 9 4
Illinois Stealth Bombers 35 17 9 9 15 7 4 4 20 10 5 5
Zephyrs TC 35 12 13 10 23 8 8 7 12 4 5 3
Huskie TC 27 9 11 7 13 6 4 3 14 3 7 4
Marion Swamp Fox 19 9 6 4 10 6 2 2 9 3 4 2
UCTC 17 7 7 3 7 3 3 1 10 4 4 2
Central Illinois 14 4 2 8 3 1 1 1 11 3 1 7
Waukegan Invaders 13 4 6 3 7 1 3 3 6 3 3 0
Illinois Elite 11 3 5 3 9 3 5 1 2 0 0 2
Lake County Lightning 11 3 5 3 5 0 2 3 6 3 3 0
North Shore Breeze 11 3 3 5 0 0 0 0 11 3 3 5
Chicago Striders 10 4 1 5 5 2 0 3 5 2 1 2
Elgin Sharks TC 9 8 1 0 5 4 1 0 4 4 0 0
Flight TC 8 3 3 2 3 1 1 1 5 2 2 1
Carlinville TC 8 3 1 4 0 0 0 0 8 3 1 4
Kankakee TC 8 2 4 2 4 1 1 2 4 1 3 0
Golden Eagles TC 7 0 1 6 5 0 0 5 2 0 1 1
Firestarters TC 6 3 1 2 6 3 1 2 0 0 0 0
Decatur Staley Striders 6 2 3 1 5 1 3 1 1 0 0 1
Springfield Striders 5 2 2 1 5 2 2 1 0 0 0 0
Angelic flyers TC 5 1 1 3 0 0 0 0 5 1 1 3
Charger TC 5 0 4 1 3 0 2 1 2 0 2 0
O.F.F. 3 2 1 0 0 0 0 0 3 2 1 0
Fast & Fit TC 5 0 1 4 3 0 1 2 2 0 0 2
SW Suburban Cheetahs 3 1 1 1 0 0 0 0 3 1 1 1
Uni-Uni TC 2 1 1 0 2 1 1 0 0 0 0 0
Athletica Leggera 2 0 1 1 2 0 1 1 0 0 0 0

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  PG PB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                   Yes   Yes
4x100     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP     6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
HT                 4kg 12lb 4kg 12lb
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Note: Unseeded events will be seeded at the meet after athletes check in with the clerk.  If 9 or fewer athletes check-in in an age division, the event will be run as a final in the prelim slot.

Thursday Seeded Events (24KB)
Thursday Unseeded Events (33KB)
Friday Seeded Events (42KB)
Friday Unseeded Events (31KB)
Saturday Seeded Events (36KB)
Saturday Unseeded Events (32KB)
Participating Clubs (12KB)
Club Athlete Listing (110KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 12, 2007.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015