Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF Region 7 JO
USATF YNI CPS Indoor Champ. Benedictine Invite CPS Relays TARS Invite Mather Invite Matt Wulf Invite Windy City Relays Benedictine Eagle Invite Kenwood Classic CPS Outdoor Soph. Championships Little Cat Invitational CPS Outdoor Varsity Championships SWSC 'Blue' Girls Conf. NIIC/LMC Invite Carlin Nalley Invite Lake Athletic Conf. Lisle Girls Sectional Highland Girls Sectional Highland Boys Sectional Lisle Boys Sectional LSA State Champ. Highland Girls Regional N. Shore Breeze Invite USATF IL JO State USATF Region 7 JO

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Peewee
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the USATF Region 7 Junior Olympics Track & Field Championships hosted by USATF Illinois  The meet was held on Thursday, July 6 thru Sunday, July 9, 2006 at the Benedictine University Sports Complex, Lisle, Illinois

View the meet records for this meet.

View the results from the 2005 meet.

National Qualification:  The top 3 finishers in each event qualify to advance to the National meet to be held in Baltimore, Maryland on July 25-July 30, 2006.  To actually participate in that meet however, you must pay the additional fees at this meet on July 6-9.

 

                       

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2002 or 2003)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 2000 or 2001)
PG = Peewee Girls (up to 8 yrs old - born in 1998 or later)
PB = Peewee Boys (up to 8 yrs old - born in 1998 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 1996 or 1997)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 1996 or 1997)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1994 or 1995)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1994 or 1995)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1992 or 1993)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1992 or 1993)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1990 or 1991)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1990 or 1991)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1988, 1989 or after July 30, 1987)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1988, 1989 or after July 30, 1987)

Order of Multi Events

Thursday, July 6 - 8:00 am   Start

 8:00 am   Heptathlon          IG, YW
             100H, HJ, SP, 200
 9:00 am   Pentathlon          YG, YB
             100H, SP, HJ, LJ, 800/1500
10:00 am   Decathlon           IB, YM
             100, LJ, SP, HJ, 400

Friday, July 7  --  8:00 am   Start

 8:00 am   Decathlon           IB, YM
             110H, DT, PV, JT, 1500
 9:00 am   Pentathlon          MG, MB
             80H, SP, HJ, LJ, 800/1500
10:30 am   Heptathlon          IG, YW
             LJ, JT, 800
11:00 am   Triathlon           BG, BB
             SP, HJ, 200/400

Order of Running Events

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  * Finals will be run in Prelim times slots if eight (8) or fewer athletes report to the clerk.

Saturday, July 8  --  11:00 am   Start

11:00 am Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
         4x100         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
         80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
         400           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM
         1500RW        F   BG, BB, MG, MB
         3000RW        F   YG, YB
         5000RW        F   IG, IB, YW, YM
         4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Sunday, July 9  --  7:00 am   Start

7:00 am  5000          F   YM
         3000          F   MG, MB, YG, IG, YW, YB, IB
         100           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         800           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         100           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration)
         200           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         1500          F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
         4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

Saturday, July 8  --  11:00 am   Start

11:00 am  LJ   BG, BB, PG, PB
11:00 am  TJ   YG, YB, IG, IB, YW, YM
11:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB
          JT   YG, YB, IG, IB, YW, YM
11:00 am  PV   YB, IB, YM
11:00 am  HJ   BG, MG, YG, IG, YW
11:00 am  SP   BB, MB, YB, IB, YM
11:00 am  DT   MG, YG, IG, YW

Sunday, July 9 -- 8:30 am   Start

8:30 am  LJ   YW, YM, IG, IB, YG, YB, MG, MB (2 pits at once)
8:30 am  HJ   YM, IB, YB, MB, BB
8:30 am  SP   BG, MG, YG, IG, YW
8:30 am  DT   MB, YB, IB, YM
         HT   IG, IB, YW, YM (follows completion of DT)
8:30 am  PV   YG, IG, YW

Team Scores

Peewee Girls
Peewee Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Indiana Elite 62 28 15 19 34 13 8 13 28 15 7 6
Unattached (Illinois) 33 9 17 7 19 5 9 5 14 4 8 2
Illini Heat TC 27 10 7 10 14 4 6 4 13 6 1 6
Aurora Flyers 24 11 7 6 9 5 1 3 15 6 6 3
Heart of Illinois TC 23 9 6 8 4 1 1 2 19 8 5 6
Summit City Athletic Assoc. 23 2 11 10 8 0 6 2 15 2 5 8
Illinois Stealth Bombers 22 8 9 5 10 3 6 1 12 5 3 4
LV's Cheetahs 21 3 11 7 13 3 6 4 8 0 5 3
Unattached (Indiana) 20 9 3 8 10 6 2 2 10 3 5 6
Indiana TC 19 5 7 7 5 1 1 3 14 4 6 4
Sterling TC 17 8 6 3 9 4 3 2 8 4 3 1
Waukegan Invaders 17 6 5 6 11 5 2 4 6 1 3 2
CASA 17 2 6 9 12 1 6 5 5 1 0 4
Central Illinois TC 16 1 6 9 9 0 3 6 7 1 3 3
Indiana Storm TC 15 5 5 5 5 1 1 3 10 4 4 2
Chicagoland Zephyrs TC 13 9 4 0 11 8 3 0 2 1 1 0
Huskie TC 13 5 2 6 9 4 1 4 4 1 1 2
Illinois Gold 13 4 4 5 6 1 3 2 7 3 1 3
Marion Swamp Fox TC 12 9 3 0 6 3 3 0 6 6 0 0
Springfield Striders 12 4 4 4 8 3 2 3 4 1 2 1
North Shore Breeze 11 3 6 2 3 0 2 1 8 3 4 1
SW Suburban Cheetahs 8 3 3 2 2 2 0 0 6 1 3 2
Elgin Sharks TC 7 6 1 0 3 2 1 0 4 4 0 0
Firestarters TC 7 4 2 1 7 4 2 1 0 0 0 0
Fast Feat 6 4 2 0 2 1 1 0 4 3 1 0
Terre Haute TC 6 3 2 1 3 2 0 1 3 1 2 0
Univ. Of Chicago TC 6 3 2 1 3 1 1 1 3 2 1 0
Peoria Trac-Tactics 5 3 2 0 5 3 2 0 0 0 0 0
Team Anaerobia (Noblesville) 5 1 2 2 1 0 1 0 4 1 1 2
Team Bird 5 1 1 3 1 0 0 1 4 1 1 2
O.F.F. 5 0 4 1 0 0 0 0 5 0 4 1
Personal Feat 4 3 0 1 0 0 0 0 4 3 0 1
Chicago Striders 4 2 1 1 3 2 0 1 1 0 1 0
Belvidere TC 4 1 0 3 1 0 1 0 3 1 2 0
Golden Eagles 4 1 1 2 3 0 1 2 1 1 0 0
Angelic Flyers 4 1 1 2 2 1 0 1 2 0 1 1
Flying Dragon PVault 3 2 0 1 1 1 0 0 2 1 0 1
Evansville Speedsters TC 3 1 2 0 1 0 1 0 2 1 1 0
Charger TC 3 0 0 3 1 0 0 1 2 0 0 2
Naperville TC 2 1 0 1 2 1 0 1 0 0 0 0
Hancock County TC 2 1 0 1 2 1 0 1 0 0 0 0
Decatur Staley Striders 2 0 2 0 0 0 0 0 2 0 2 0
Let It Fly Throwing 2 0 1 1 1 0 1 0 1 0 0 1
West Chicago Eagles 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0
Carroll TC 1 0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 0
Champaign-Urbana 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1
Carlinville TC 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  PG PB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes        
5000RW                 Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                   Yes   Yes
4x100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP     6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
HT                 Yes Yes Yes Yes
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"
Triathlon     Yes Yes                
Pentathlon         Yes Yes Yes Yes        
Heptathlon                 Yes   Yes  
Decathlon                   Yes   Yes

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Saturday Events (58KB)
Sunday Events (66KB)
Participating Clubs (19KB)
Club Athlete Listing (143KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 12, 2006.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015