Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF IL JO State
USATF IL Indoor W. Sub. Silver Girls Conf. W. Sub. Gold Boys Conf. Plainfield North Girls Mather Invite Niles West Girls Invite Matt Wulf Invite Cougar Invite Plano T&F of Dreams Highland Invite Little Cat Invite ISL Conf. Carlin Nalley Invite Northwest Crossroads Conf. E. Sub. Catholic Boys Conf. Lisle Girls Sectional LSA State Champ. Morton Girls Sectional Morton Boys Sectional Lisle Boys Sectional USATF IL JO State USATF IL Outdoor Masters

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Sub-Bantam
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the 2010 USATF Illinois Junior Olympics State Track & Field Championships hosted by USATF Illinois.  The meet was held Friday, June 18 thru Sunday, June 20, 2010 at Kankakee High School, Kankakee, Illinois.

To assist in locating this meet, set your GPS to:  N41 06.329' W87 53.089'  or the equivalent N41 06' 19.4" W87 53' 5.3"
Parking is free of charge at this facility.

View the meet records for this meet.

View the results from the 2009 meet.

Region Qualification:  The top 8 finishers in each event qualify to advance to the Region 7 meet to be held at IUPUI, Indianapolis, Indiana on July 10-11, 2010.

Multi Events will only be held at the Region 7 meet and competed on July 8-9, 2010 at IUPUI, Indianapolis, Indiana.

To register for this meet, go to http://coachoregistration.com/cgi-bin/login.pl?cd=il_usatfyouth
For additional information about this meet, go to www.usatfillinois.org

                   

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2006 or 2007)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 2004 or 2005)
SBG = Sub-Bantam Girls (up to 8 yrs old - born in 2002 or later)
SBB = Sub-Bantam Boys (up to 8 yrs old - born in 2002 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 2000 or 2001)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 2000 or 2001)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1998 or 1999)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1998 or 1999)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1996 or 1997)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1996 or 1997)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1994 or 1995)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1994 or 1995)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1992, 1993 or after August 1, 1991)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1992, 1993 or after August 1, 1991)

Order of Running Events

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  The 100, 200, 400 & all 80, 100 & 110 Hurdles will be seeded at the meet once the clerks scratch athletes who do not check in.  This is the way the National meet is run for all events, but more importantly, it assures that all heats are seeded with athletes who will actually compete.  If you check in late, you will not be seeded in the event and will not be allowed to compete.  You can view performance lists for all unseeded events below.  Click here to view them.

Note:  * Finals will be run in Prelim times slots if eight (8) or fewer athletes report to the clerk.

Note:  Due to inclement weather on Friday, the 200 will be run on Sunday only as a final.

Friday, June 18  --  3:00 pm   Start

3:00 pm	Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
        4x100         F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           P*  SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Saturday, June 19  --  8:00 am   Start

8:00 am 1500RW        F   BG, BB, MG, MB
        3000RW        F   YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           P*  SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        800           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM

Sunday, June 20 -- 8:00 am   Start

8:00 am 5000          F   YM
        3000          F   MG, MB, YG, IG, YW, YB, IB
        110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
        Ten Minute Break
        80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
        400           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        1500          F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration, no official results)
        4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

Friday, June 18  --  3:00 pm   Start

 3:00 pm  LJ   SBG, BG
 3:00 pm  TJ   YG, IG, YW
 3:00 pm  JT   YG, IG, YW, YB, IB, YM
          HT   IG, YW, IB, YM (after JT is done)
 3:00 pm  PV   YB, IB, YM

Saturday, June 19  --  10:00 am   Start

10:00 am  LJ   MG, YG, IG, YW
10:00 am  TJ   YB, IB, YM
10:00 am  SP   SBB, BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  DT   MG, YG, IG, YW
10:00 am  HJ   BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  PV   YG, IG, YW

Sunday, June 20 -- 10:00 am   Start

10:00 am  LJ   SBB, BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  SP   SBG, BG, MG, YG, IG, YW
10:00 am  DT   MB, YB, IB, YM
10:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB
10:00 am  HJ   BG, MG, YG, IG, YW

Team Scores

Points awarded as 10-8-6-4-2-1.

Sub-Bantam Girls
Sub-Bantam Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Illinois Elite TC 48 19 16 13 34 14 12 8 14 5 4 5
Unattached 42 18 10 14 22 11 3 8 20 7 7 6
Elgin Sharks TC 39 18 14 7 20 11 7 2 19 7 7 5
Zephyrs TC 35 10 12 13 20 6 6 8 15 4 6 5
Aurora Flyers TC 33 9 12 12 17 2 8 7 16 7 4 5
DuPage TC 28 7 11 10 3 1 1 1 25 6 10 9
Huskie TC 21 8 7 6 9 4 1 4 12 4 6 2
Illinois Stealth TC 17 4 7 6 10 2 4 4 7 2 3 2
Univ. Of Chicago TC 14 3 6 5 4 0 1 3 10 3 5 2
Waukegan Invaders TC 13 3 5 5 5 1 3 1 8 2 2 4
North Shore Breeze TC 12 6 2 4 6 3 1 2 6 3 1 2
Illini Heat TC 12 4 6 2 6 2 3 1 6 2 3 1
Golden Eagles TC 12 3 5 4 10 3 4 3 2 0 1 1
Firestarters TC 10 2 5 3 10 2 5 3 0 0 0 0
Wildcat TC 9 6 2 1 4 3 1 0 5 3 1 1
Illinois Jets TC 9 6 2 1 5 4 1 0 4 2 1 1
Flying Dragons TC 9 3 3 3 8 2 3 3 1 1 0 0
Flight TC 8 6 1 1 6 5 0 1 2 1 1 0
Illinois Storm TC 8 5 1 2 1 0 1 0 7 5 0 2
Kankakee TC 7 2 1 4 2 0 1 1 5 3 0 2
Southern Illinois Striders TC 6 1 3 2 3 1 2 0 3 0 1 2
SSPARC 5 5 0 0 0 0 0 0 5 5 0 0
Warrior Athletic Club 5 3 0 2 2 1 0 1 3 2 0 1
Southwest Suburban TC 5 1 2 2 0 0 0 0 5 1 2 2
Chicago Striders TC 4 1 2 1 3 1 1 1 1 0 1 0
Chicago TC 3 2 1 0 0 0 0 0 3 2 1 0
Chicago Thunder TC 3 0 2 1 3 0 2 1 0 0 0 0
LV's Cheetahs TC 2 2 0 0 0 0 0 0 2 2 0 0
Boys Girls Club of Freeport 2 1 1 0 0 0 0 0 2 1 1 0
Lake County TC 2 1 1 0 0 0 0 0 2 1 1 0
Angelic Flyers TC 2 0 0 2 0 0 0 0 2 0 0 2
Illinois Chargers Tc 1 1 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0
Marion Swamp Fox TC 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0
Chicago Express TC 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1
Chicago Flyers TC 1 0 0 1 1 0 0 1 0 0 0 0

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  SBG SBB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                 Yes Yes Yes Yes
4x100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP 4lb 4lb 6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
HT                 4kg 12lb 4kg 12lb
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Note: Unseeded events will be seeded at the meet after athletes check in with the clerk.  If 8 or fewer athletes check-in in an age division, the event will be run as a final in the prelim time slot.

Friday Seeded Events (28KB)
Friday Unseeded Events (29KB)
Saturday Seeded Events (37KB)
Saturday Unseeded Events (24KB)
Sunday Seeded Events (36KB)
Sunday Unseeded Events (27KB)
Participating Clubs (14KB)
Club Athlete Listing (115KB)
Seeding Rules (12KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 13, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015