Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls Open Boys Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)

 

28th Annual Lisle "MANE EVENT" Invitational
Varsity Boys Results

October 4, 2014
Community Park, Lisle IL
Hosted by Lisle Senior High School

Varsity Boys Results
3.10 Miles, 5.00 Kilometers

Scoring Teams:

Scoring Teams and Points:
1. St. Francis 71 (3 10 12 21 25 75 81) 2. Dundee-Crown 75 (4 11 15 22 23 35 48) 3. Lincoln-Way East 115 (1 7 18 20 69 72 86) 4. Riverside-Brookfield 125 (16 19 24 29 37 43 51) 5. Westmont 166 (5 6 9 59 87 92) 6. Crystal Lake South 175 (14 33 39 42 47 53 54) 7. Hampshire 203 (2 34 40 56 71 83) 8. Romeoville 206 (26 28 32 58 62 67 90) 9. Reavis 227 (13 27 36 63 88 96 116) 10. Providence Catholic 234 (30 38 46 50 70 101 107) 11. Peotone 264 (8 41 52 74 89 118 123) 12. Nazareth Academy 297 (44 49 55 73 76 94) 13. Walther Christian 359 (60 61 66 68 104) 14. North Shore Country Day 365 (17 77 78 95 98 103) 15. Timothy Christian 366 (45 64 82 84 91 93) 16. IMSA 442 (65 80 85 102 110 112 114) 17. Manteno 458 (31 97 108 109 113 119) 18. West Chicago 479 (57 99 100 106 117 121) 19. Cristo Rey 530 (79 105 111 115 120 122)
Team Total (Average) Times:
St. Francis: 1:28:18 (17:39) Dundee-Crown: 1:28:25 (17:41) Lincoln-Way East: 1:29:14 (17:50) Riverside-Brookfield: 1:29:50 (17:58) Westmont: 1:31:02 (18:12) Crystal Lake South: 1:31:08 (18:13) Hampshire: 1:31:51 (18:22) Romeoville: 1:32:16 (18:27) Reavis: 1:32:53 (18:34) Providence Catholic: 1:32:52 (18:34) Peotone: 1:33:49 (18:45) Nazareth Academy: 1:34:58 (18:59) Walther Christian: 1:37:44 (19:32) North Shore Country Day: 1:37:16 (19:27) Timothy Christian: 1:36:57 (19:23) IMSA: 1:40:31 (20:06) Manteno: 1:42:15 (20:27) West Chicago: 1:43:16 (20:39) Cristo Rey: 1:47:05 (21:25)

 

Place   Points     Bib#    Name (Grade)                       Team                          Time    Mile Pace

    1     1        #471   Ben Walczak (Sr)              Lincoln-Way East #1                 16:56     5:27
    2     2        #282   Jacob Oury (So)               Hampshire #1                        17:05     5:30
    3     3        #987   Nick Brouch (So)              St. Francis #1                      17:19     5:35
    4     4        #207   Todd Noreen (Sr)              Dundee-Crown #1                     17:19     5:35
    5     5       #1121   Nick Dea (Sr)                 Westmont #1                         17:20     5:35
    6     6       #1118   Anthony Alessi (Sr)           Westmont #2                         17:21     5:35
    7     7        #455   Scott Platek (So)             Lincoln-Way East #2                 17:22     5:36
    8     8        #623   Jake Chisausky (Sr)           Peotone #1                          17:24     5:36
    9     9       #1125   Mitch Perrotta (Sr)           Westmont #3                         17:29     5:38
   10    10        #989   Danny Cady (Sr)               St. Francis #2                      17:31     5:39
   11    11        #194   Alex Clark (Sr)               Dundee-Crown #2                     17:31     5:39
   12    12        #998   Breandan McClure (Sr)         St. Francis #3                      17:37     5:40
   13    13        #792   Tomas Villa (Sr)              Reavis #1                           17:39     5:41
   14    14        #141   Ryan Foster (Fr)              Crystal Lake South #1               17:44     5:43
   15    15        #208   Ricky Nueve (Jr)              Dundee-Crown #3                     17:46     5:43
   16    16        #840   Matt Armenta (So)             Riverside-Brookfield #1             17:47     5:44
   17    17        #590   Tommy McHugh (So)             North Shore Country Day #1          17:47     5:44
   18    18        #439   Val Lang (Sr)                 Lincoln-Way East #3                 17:49     5:44
   19    19        #851   Andrew LeMesurier (Jr)        Riverside-Brookfield #2             17:50     5:45
   20    20        #430   Zach Gehl (Sr)                Lincoln-Way East #4                 17:52     5:45
   21    21        #996   David Keifer (So)             St. Francis #4                      17:53     5:46
   22    22        #197   Logan Hayes (Jr)              Dundee-Crown #4                     17:54     5:46
   23    23        #219   David Yonamine (Jr)           Dundee-Crown #5                     17:55     5:46
   24    24        #847   Kieran Hynes (So)             Riverside-Brookfield #3             17:57     5:47
   25    25        #992   Alex Hernandez (Fr)           St. Francis #5                      17:58     5:47
   26    26        #898   Ian Irvine (Jr)               Romeoville #1                       17:59     5:48
   27    27        #761   Jonathan Behling (So)         Reavis #2                           18:00     5:48
   28    28        #900   Luis Loza (Sr)                Romeoville #2                       18:00     5:48
   29    29        #856   Mateo Nunez (So)              Riverside-Brookfield #4             18:01     5:48
   30    30        #712   Mitch Sharkey (Sr)            Providence Catholic #1              18:05     5:50
   31    31        #516   Guy Maisonneuve (So)          Manteno #1                          18:07     5:50
   32    32        #887   Matt Bush (Sr)                Romeoville #3                       18:08     5:50
   33    33        #142   Alex Foydl (So)               Crystal Lake South #2               18:09     5:51
   34    34        #272   Kyle Blake (Fr)               Hampshire #2                        18:11     5:51
   35    35        #204   Mitch Larsen (Sr)             Dundee-Crown #6                     18:12     5:52
   36              #318   Michael Rodriquez (Jr)        Holy Trinity #1                     18:14     5:52
   37    36        #785   Jose Sanchez (Sr)             Reavis #3                           18:15     5:53
   38    37        #868   Jacob Wardzala (Fr)           Riverside-Brookfield #5             18:15     5:53
   39    38        #699   Mike Higgins (Jr)             Providence Catholic #2              18:16     5:53
   40    39        #146   Doug Hall (Jr)                Crystal Lake South #3               18:17     5:53
   41    40        #286   Jake Serio (Sr)               Hampshire #3                        18:18     5:54
   42    41        #626   Kyle Jones (Sr)               Peotone #2                          18:22     5:55
   43    42        #132   Jacob Anderson (Jr)           Crystal Lake South #4               18:22     5:55
   44    43        #869   Matt Zamudio (So)             Riverside-Brookfield #6             18:22     5:55
   45    44        #554   Johnny Bareis (Sr)            Nazareth Academy #1                 18:26     5:56
   46    45       #1024   Noah Pavlakos (Jr)            Timothy Christian #1                18:26     5:56
   47    46        #700   Jacob Hintz (So)              Providence Catholic #3              18:30     5:58
   48              #806   George Kemp (Jr)              Rich South #1                       18:31     5:58
   49    47        #145   Tyler Greene (Sr)             Crystal Lake South #5               18:36     6:00
   50    48        #209   Jacob Olsen (So)              Dundee-Crown #7                     18:40     6:01
   51    49        #571   Charlie Titzer (Jr)           Nazareth Academy #2                 18:44     6:02
   52    50        #697   Mike Grossmayer (Sr)          Providence Catholic #4              18:46     6:03
   53    51        #860   Jack Sagan (Fr)               Riverside-Brookfield #7             18:47     6:03
   54    52        #625   Will Gaskin (So)              Peotone #3                          18:50     6:04
   55    53        #138   Tats Daniel (Jr)              Crystal Lake South #6               18:52     6:05
   56    54        #156   Timmy Siesennop (Jr)          Crystal Lake South #7               18:57     6:06
   57    55        #560   Ruben Gonzalez (Sr)           Nazareth Academy #3                 18:58     6:07
   58    56        #270   Santiago Arreola (Fr)         Hampshire #4                        18:59     6:07
   59              #963   Ross Evans (Jr)               Sandwich #1                         19:01     6:08
   60    57       #1095   Aaron Kalpatch (Sr)           West Chicago #1                     19:03     6:08
   61              #316   Ryan Walsh (Jr)               Herscher #1                         19:04     6:09
   62    58        #911   Tony Vodicka (Jr)             Romeoville #4                       19:04     6:09
   63    59       #1120   Tony Cordero (Sr)             Westmont #4                         19:04     6:09
   64    60       #1053   Jack Simzyk (So)              Walther Christian #1                19:05     6:09
   65    61       #1048   Mitch Kruckenburg (Jr)        Walther Christian #2                19:05     6:09
   66    62        #884   David Andrews (Jr)            Romeoville #5                       19:05     6:09
   67    63        #795   Robert Zieba (Fr)             Reavis #4                           19:10     6:10
   68    64       #1027   Aidan Shervheim (So)          Timothy Christian #2                19:10     6:10
   69    65        #360   Braxton Schuldt (So)          IMSA #1                             19:11     6:11
   70    66       #1055   Jaylin Williams (So)          Walther Christian #3                19:11     6:11
   71    67        #908   Nick Sessoms (Jr)             Romeoville #6                       19:13     6:11
   72    68       #1043   Luis Dieguez (Fr)             Walther Christian #4                19:14     6:12
   73              #314   Sam Reifsteck (Sr)            Herscher #2                         19:14     6:12
   74    69        #438   Darby Lang (Jr)               Lincoln-Way East #5                 19:15     6:12
   75    70        #690   Sam Brody (Fr)                Providence Catholic #5              19:15     6:12
   76    71        #283   Max Oury (Sr)                 Hampshire #5                        19:18     6:13
   77    72        #460   Austin Ryan (Jr)              Lincoln-Way East #6                 19:19     6:13
   78              #962   Huri Cocilion (Jr)            Sandwich #2                         19:21     6:14
   79    73        #557   Austin Brown (Sr)             Nazareth Academy #4                 19:21     6:14
   80    74        #624   Zach Crocker (So)             Peotone #4                          19:23     6:15
   81    75        #990   Mike Clark (Sr)               St. Francis #6                      19:24     6:15
   82              #308   Jonah Bisaillon (Jr)          Herscher #3                         19:26     6:16
   83              #649   Lucas Thoms (Jr)              Plano #1                            19:27     6:16
   84    76        #555   Matt Berger (Jr)              Nazareth Academy #5                 19:29     6:17
   85    77        #584   Brendan Doyle (Jr)            North Shore Country Day #2          19:29     6:17
   86    78        #589   Jackson Lubin (Sr)            North Shore Country Day #3          19:31     6:17
   87    79        #124   Michael Frutos (Jr)           Cristo Rey #1                       19:32     6:18
   88    80        #357   Jair Powell (So)              IMSA #2                             19:32     6:18
   89    81        #993   Mike Herrmann (So)            St. Francis #7                      19:32     6:18
   90    82       #1015   Matt Fox (So)                 Timothy Christian #3                19:33     6:18
   91    83        #289   Angel Yescas (Fr)             Hampshire #6                        19:35     6:19
   92    84       #1031   Philip Troxel (Sr)            Timothy Christian #4                19:40     6:20
   93    85        #343   Daniel Costa (Jr)             IMSA #3                             19:44     6:21
   94    86        #472   Wesley Wall (Jr)              Lincoln-Way East #7                 19:45     6:22
   95    87       #1119   Sam Asa (So)                  Westmont #5                         19:48     6:23
   96    88        #775   Rafael Lopez (So)             Reavis #5                           19:49     6:23
   97    89        #622   Ben Carter (Jr)               Peotone #5                          19:50     6:23
   98    90        #888   Zeke Cabanas (Jr)             Romeoville #7                       20:01     6:27
   99              #644   Gerardo Gonzalez (Sr)         Plano #2                            20:06     6:29
  100    91       #1023   Andy Mittlestaedt (So)        Timothy Christian #5                20:08     6:29
  101    92       #1126   Ryan Pleva (Fr)               Westmont #6                         20:09     6:30
  102    93       #1032   Tommy Troxel (So)             Timothy Christian #6                20:09     6:30
  103    94        #567   Omar Panigua (Jr)             Nazareth Academy #6                 20:10     6:30
  104    95        #591   Alexander Mitchell (Sr)       North Shore Country Day #4          20:11     6:30
  105    96        #782   Juan Salazar (Jr)             Reavis #6                           20:12     6:30
  106    97        #513   Brenden Field (Jr)            Manteno #2                          20:13     6:31
  107    98        #592   Veselin Nanov (Jr)            North Shore Country Day #5          20:18     6:32
  108    99       #1099   Rahul Prabhu (Jr)             West Chicago #2                     20:29     6:36
  109   100       #1094   Bob Draughon (Jr)             West Chicago #3                     20:31     6:37
  110              #247   Nick Gerena (Sr)              Guerin #1                           20:31     6:37
  111   101        #713   Christian Spesia (Sr)         Providence Catholic #6              20:38     6:39
  112   102        #355   John Peloquin (Sr)            IMSA #4                             20:46     6:41
  113              #315   Justin Sieling (Sr)           Herscher #4                         20:48     6:42
  114              #223   Prudhive Gudapati (Fr)        Elgin Academy #1                    20:53     6:44
  115              #648   Alexian Saavedra (Jr)         Plano #3                            20:57     6:45
  116   103        #595   Ian Talty (Sr)                North Shore Country Day #6          21:05     6:48
  117   104       #1041   James Childs (Jr)             Walther Christian #5                21:09     6:49
  118   105        #130   Ricardo Ramos (So)            Cristo Rey #2                       21:10     6:49
  119   106       #1090   Jason Arendt (Jr)             West Chicago #4                     21:13     6:50
  120   107        #707   Adam Morrison (Sr)            Providence Catholic #7              21:16     6:51
  121   108        #510   Drew Arseneau (Jr)            Manteno #3                          21:17     6:51
  122   109        #520   Nick Roedl (Jr)               Manteno #4                          21:17     6:51
  123   110        #339   Brendan Batliner (Sr)         IMSA #5                             21:18     6:52
  124   111        #122   Alejandro Alvarez (So)        Cristo Rey #3                       21:19     6:52
  125   112        #345   William Drennan (Jr)          IMSA #6                             21:20     6:52
  126   113        #512   Steven Doig (Jr)              Manteno #5                          21:21     6:53
  127              #650   Shain Wade (So)               Plano #4                            21:24     6:54
  128   114        #358   Kody Puebla (Jr)              IMSA #7                             21:29     6:55
  129   115        #129   Lizandro Navarro (Jr)         Cristo Rey #4                       21:30     6:56
  130   116        #790   Jorge Vergara (Sr)            Reavis #7                           21:35     6:57
  131              #969   Anthony Vruno (Jr)            Sandwich #3                         21:58     7:05
  132              #967   Alex Rudd (Jr)                Sandwich #4                         21:59     7:05
  133   117       #1096   Jaime Marban (Jr)             West Chicago #5                     22:00     7:05
  134   118        #628   Sean O'Dell (Sr)              Peotone #6                          22:13     7:10
  135   119        #519   Brandon Rock (Jr)             Manteno #6                          23:32     7:35
  136   120        #128   Luis Munoz (Sr)               Cristo Rey #5                       23:34     7:36
  137   121       #1098   Jesus Moreno (Jr)             West Chicago #6                     23:35     7:36
  138              #249   Frank Marinopoulos (Sr)       Guerin #2                           23:36     7:36
  139   122        #123   Allen Beltran (Sr)            Cristo Rey #6                       23:50     7:41
  140   123        #627   Dakota Lanclos (Jr)           Peotone #7                          23:53     7:42

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 1, 2014.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015