Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF IL JO State
USATF YNI CPS Indoor Champ. Benedictine Invite CPS Relays TARS Invite Mather Invite Matt Wulf Invite Windy City Relays Benedictine Eagle Invite Kenwood Classic CPS Outdoor Soph. Championships Little Cat Invitational CPS Outdoor Varsity Championships SWSC 'Blue' Girls Conf. NIIC/LMC Invite Carlin Nalley Invite Lake Athletic Conf. Lisle Girls Sectional Highland Girls Sectional Highland Boys Sectional Lisle Boys Sectional LSA State Champ. Highland Girls Regional N. Shore Breeze Invite USATF IL JO State USATF Region 7 JO

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Peewee
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the 2006 USATF Illinois Junior Olympics State Track & Field Championships hosted by USATF Illinois.  The meet was held Friday, June 23 thru Sunday, June 25, 2006 at Illinois Wesleyan University, Bloomington, Illinois.

View the meet records for this meet.

View the results from the 2005 meet.

Region Qualification:  The top 6 finishers in each event qualify to advance to the Region 7 meet to be held at the Benedictine University Sports Complex, Lisle, Illinois on July 8-9, 2006.  To actually participate in that meet however, you must pay the additional fees at this meet on June 23-25.

Multi Events will only be held at the Region meet and competed on July 6-7, 2006 at the Benedictine University Sports Complex, Lisle, Illinois.

To register for this meet, go to www.kompusport.net
For additional information about this meet, go to www.usatfillinois.org

                   

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2002 or 2003)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 2000 or 2001)
PG = Peewee Girls (up to 8 yrs old - born in 1998 or later)
PB = Peewee Boys (up to 8 yrs old - born in 1998 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 1996 or 1997)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 1996 or 1997)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1994 or 1995)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1994 or 1995)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1992 or 1993)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1992 or 1993)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1990 or 1991)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1990 or 1991)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1988, 1989 or after July 30, 1987)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1988, 1989 or after July 30, 1987)

Order of Running Events

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  The 100, 200, 400 & all Hurdles will all be seeded at the meet once the clerks scratch athletes who do not check in.  This is the way the National meet is run for all events, but more importantly, it assures that all heats are seeded with athletes who will actually compete.  If you check in late, you will not be seeded in the event and will not be allowed to compete.  You can view performance lists for all unseeded events below.  Click here to view them.

Note:  * Finals will be run in Prelim times slots if eight (8) or fewer athletes report to the clerk.

Friday, June 23  --  3:00 pm   Start

3:00 pm	Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
        4x100         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Saturday, June 24  --  7:00 am   Start

7:00 am 5000          F   YM
        3000          F   MG, MB, YG, IG, YW, YB, IB
        100           P*  PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        800           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM

Sunday, June 25 -- 7:00 am   Start

7:00 am 1500RW        F   BG, BB, MG, MB
        3000RW        F   YG, YB
        5000RW        F   IG, IB, YW, YM
        110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
        Ten Minute Break
        80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
        400           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        1500          F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           F   PG, PB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration)
        4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

Friday, June 23  --  3:00 pm   Start

3:00 pm  JT   YG, IG, YW, YB, IB, YM
3:00 pm  PV   YB, IB, YM
3:00 pm  TJ   YG, IG, YW
3:00 pm  LJ   PG, BG

Saturday, June 24  --  9:00 am   Start

9:00 am  LJ   MG, YG, IG, YW
9:00 am  TJ   YB, IB, YM
9:00 am  SP   BB, MB, YB, IB, YM
9:00 am  DT   MG, YG, IG, YW
9:00 am  HJ   BB, MB, YB, IB, YM
9:00 am  PV   YG, IG, YW

Sunday, June 25 -- 9:00 am   Start

9:00 am  LJ  PB, BB, MB, YB, IB, YM
9:00 am  SP  BG, MG, YG, IG, YW
9:00 am  DT  MB, YB, IB, YM
9:00 am  HJ  BG, MG, YG, IG, YW
9:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB

Team Scores

Peewee Girls
Peewee Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Unattached 54 22 20 12 35 13 16 6 19 9 4 6
Elgin Sharks TC 47 20 13 14 24 9 7 8 23 11 6 6
Aurora Flyers 40 10 19 11 12 2 7 3 28 8 12 8
Heart of Illinois TC 37 16 11 10 10 4 3 3 27 12 8 7
Illinois Elite TC 27 11 9 7 19 10 3 6 8 1 6 1
Illini Heat TC 26 8 10 8 12 5 3 4 14 3 7 4
LV's Cheetahs 25 8 5 12 18 7 3 8 7 1 2 4
Central Illinois TC 23 7 5 11 11 3 3 5 12 4 2 6
Illinois Stealth Bombers 22 10 4 8 8 5 0 3 14 5 4 5
CASA 21 5 7 9 13 3 5 5 8 2 2 4
Marion Swamp Fox TC 17 5 8 4 6 1 4 1 11 4 4 3
Sterling TC 16 7 5 4 9 3 4 2 7 4 1 2
Waukegan Invaders 16 7 4 5 7 1 4 2 9 6 0 3
Chicagoland Zephyrs TC 14 7 4 3 13 6 4 3 1 1 0 0
Springfield Striders 14 5 4 5 9 2 3 4 5 3 1 1
Huskie TC 13 2 4 7 7 1 1 5 6 1 3 2
North Shore Breeze 12 3 3 6 4 1 1 2 8 2 2 4
SW Suburban Cheetahs 9 5 3 1 2 2 0 0 7 3 3 1
Illinois Gold 9 2 3 4 5 1 2 2 4 1 1 2
Peoria Trac-Tactics 8 3 3 2 8 3 3 2 0 0 0 0
Firestarters TC 7 4 2 1 7 4 2 1 0 0 0 0
O.F.F. 7 2 3 2 0 0 0 0 7 2 3 2
Champaign-Urbana 6 2 2 2 0 0 0 0 6 2 2 2
Belvidere TC 6 1 1 4 1 0 0 1 5 1 1 3
Univ. of Chicago TC 5 3 2 0 2 0 2 0 3 3 0 0
Angelic Flyers 4 2 0 2 2 1 0 1 2 1 0 1
Golden Eagles 4 1 2 1 2 1 1 0 2 0 1 1
Charger TC 4 0 2 2 2 0 1 1 2 0 1 1
Fast & Fit TC 3 1 2 0 1 0 1 0 2 1 1 0
Flying Dragon PVault 3 1 1 1 2 0 1 1 1 1 0 0
Chicago Striders 3 0 3 0 1 0 1 0 2 0 2 0
West Chicago Eagles 2 0 2 0 0 0 0 0 2 0 2 0
Decatur Staley Striders 2 0 2 0 0 0 0 0 2 0 2 0
Carlinville TC 2 0 2 0 0 0 0 0 2 0 2 0
Naperville TC 2 0 0 2 2 0 0 2 0 0 0 0
Lake County Lightning 1 1 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  PG PB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes        
5000RW                 Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                   Yes   Yes
4x100     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP     6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Friday Seeded Events (28KB)
Friday Unseeded Events (36KB)
Saturday Seeded Events (49KB)
Saturday Unseeded Events (33KB)
Sunday Seeded Events (42KB)
Sunday Unseeded Events (36KB)
Participating Clubs (14KB)
Club Athlete Listing (146KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 6, 2006.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015