Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls Open Boys Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)

 

27th Annual Lisle "MANE EVENT" Invitational
Varsity Boys Results

October 5, 2013
Community Park, Lisle IL
Hosted by Lisle Senior High School

Varsity Boys Results
3.10 Miles, 5.00 Kilometers

Scoring Teams:

Scoring Teams and Points:
1. Lincoln-Way East 56 (1 5 14 17 19 20 23) 2. Crystal Lake South 58 (7 9 11 15 16 22 26) 3. St. Francis 97 (4 8 25 29 31 52 62) 4. Providence Catholic 140 (2 24 27 40 47 78 84) 5. Riverside-Brookfield 150 (3 21 34 38 54 82 97) 6. Westmont 199 (6 13 28 66 86 96) 7. Romeoville 227 (41 42 46 48 50) 8. Reavis 230 (33 44 45 51 57 59 60) 9. Hampshire 243 (12 32 56 63 80 85 93) 10. Plano 268 (30 35 53 69 81 83) 11. Timothy Christian 278 (18 43 55 74 88 90) 12. Nazareth Academy 303 (39 49 61 75 79 87 104) 13. Walther Christian Academy 310 (36 65 68 70 71 101) 14. IMSA 397 (37 76 91 94 99 102 107) 15. Lisle 406 (10 73 98 112 113) 16. Herscher 446 (72 77 92 95 110 111) 17. Guerin 453 (58 67 105 109 114) 18. Manteno 462 (64 89 100 103 106 108)
Team Total (Average) Times:
Lincoln-Way East: 1:27:27 (17:29) Crystal Lake South: 1:27:55 (17:35) St. Francis: 1:29:32 (17:54) Providence Catholic: 1:31:16 (18:15) Riverside-Brookfield: 1:31:59 (18:23) Westmont: 1:33:56 (18:47) Romeoville: 1:35:40 (19:08) Reavis: 1:35:37 (19:07) Hampshire: 1:35:32 (19:06) Plano: 1:36:50 (19:22) Timothy Christian: 1:37:41 (19:32) Nazareth Academy: 1:38:19 (19:39) Walther Christian Academy: 1:38:36 (19:43) IMSA: 1:43:30 (20:42) Lisle: 1:52:27 (22:29) Herscher: 1:48:44 (21:44) Guerin: 1:57:31 (23:30) Manteno: 1:48:37 (21:43)

 

Place   Points     Bib#    Name (Grade)                       Team                          Time    Mile Pace

    1     1        #465   B. Walczak (Jr)               Lincoln-Way East #1                 16:42     5:23
    2     2        #681   Steve Sismelich (Sr)          Providence Catholic #1              16:55     5:27
    3     3        #799   Kevin Faje (Sr)               Riverside-Brookfield #1             17:16     5:34
    4     4        #972   Nick Vilimek (Sr)             St. Francis #1                      17:17     5:34
    5     5        #469   G. Whitman (Sr)               Lincoln-Way East #2                 17:19     5:35
    6     6       #1067   Nick Dea (Jr)                 Westmont #1                         17:21     5:35
    7     7        #149   David Lenzini (Sr)            Crystal Lake South #1               17:22     5:36
    8     8        #958   Andrew Hallet (Sr)            St. Francis #2                      17:23     5:36
    9     9        #157   Jon Prus (Fr)                 Crystal Lake South #2               17:32     5:39
   10    10        #481   Jeff Chan (Sr)                Lisle #1                            17:33     5:39
   11    11        #135   Doug Cain (So)                Crystal Lake South #3               17:33     5:39
   12    12        #270   Jacob Oury (Fr)               Hampshire #1                        17:34     5:40
   13    13       #1065   Anthony Alessi (Jr)           Westmont #2                         17:35     5:40
   14    14        #414   M. August (Sr)                Lincoln-Way East #3                 17:38     5:41
   15    15        #152   Tommy Melone (So)             Crystal Lake South #4               17:41     5:42
   16    16        #147   Drew Kopfman (Sr)             Crystal Lake South #5               17:47     5:44
   17    17        #433   V. Lang (Jr)                  Lincoln-Way East #4                 17:53     5:46
   18    18        #985   Michael Larkin (So)           Timothy Christian #1                17:54     5:46
   19    19        #429   C. Kocur (Sr)                 Lincoln-Way East #5                 17:55     5:46
   20    20        #461   R. Templin (Sr)               Lincoln-Way East #6                 17:55     5:46
   21    21        #815   Matt Sagan (Jr)               Riverside-Brookfield #2             17:55     5:46
   22    22        #153   Justin Miller (Jr)            Crystal Lake South #6               17:59     5:48
   23    23        #422   C. Fugett (Sr)                Lincoln-Way East #7                 18:00     5:48
   24    24        #663   Michael Davis (Jr)            Providence Catholic #2              18:02     5:49
   25    25        #953   Danny Cady (Jr)               St. Francis #3                      18:04     5:49
   26    26        #160   Timmy Siesennop (So)          Crystal Lake South #7               18:07     5:50
   27    27        #674   Adam Morrison (Jr)            Providence Catholic #3              18:10     5:51
   28    28       #1070   Mitch Perrotta (Jr)           Westmont #3                         18:11     5:51
   29    29        #952   Nick Brouch (Fr)              St. Francis #4                      18:20     5:54
   30    30        #618   Marco Martinez (Jr)           Plano #1                            18:23     5:55
   31    31        #968   Breandon McClure (Jr)         St. Francis #5                      18:28     5:57
   32    32        #275   Jacob Serio (Jr)              Hampshire #2                        18:28     5:57
   33    33        #726   Braulio Castellanos (Sr)      Reavis #1                           18:29     5:57
   34    34        #802   Kyle Georgopolous (Sr)        Riverside-Brookfield #3             18:34     5:59
   35    35        #621   Luke Romano (Sr)              Plano #2                            18:35     5:59
   36    36       #1006   Eric Neubieser (So)           Walther Christian Academy #1        18:36     6:00
   37              #598   Gabe Hartnett (Sr)            Peotone #1                          18:39     6:00
   38    37        #345   Sagar Punhani (Sr)            IMSA #1                             18:46     6:03
   39    38        #793   Dominic Carabez (Sr)          Riverside-Brookfield #4             18:47     6:03
   40              #496   Tyler Kesner (Sr)             Luther North #1                     18:52     6:05
   41    39        #553   Johnny Bareis (Jr)            Nazareth Academy #1                 18:53     6:05
   42    40        #680   Mitch Sharkey (Jr)            Providence Catholic #4              18:53     6:05
   43    41        #845   Evan Banasiak (Sr)            Romeoville #1                       18:55     6:06
   44              #599   Kyle Jones (Jr)               Peotone #2                          18:56     6:06
   45    42        #865   Mike Samuelson (Jr)           Romeoville #2                       18:58     6:07
   46    43        #987   Noah Pavlakos (So)            Timothy Christian #2                19:06     6:09
   47    44        #749   Mohammed Sbitan (Sr)          Reavis #2                           19:09     6:10
   48    45        #755   Tomas Villa III (Jr)          Reavis #3                           19:10     6:10
   49    46        #860   Johnathan Kosiek (Sr)         Romeoville #3                       19:13     6:11
   50    47        #666   Mike Grossmayer (Jr)          Providence Catholic #5              19:16     6:12
   51    48        #847   Matt Bush (Jr)                Romeoville #4                       19:16     6:12
   52    49        #557   Austin Brown (Jr)             Nazareth Academy #2                 19:17     6:13
   53    50        #844   Christian Baez (Sr)           Romeoville #5                       19:18     6:13
   54    51        #735   Dawid Kasprzak (Sr)           Reavis #4                           19:19     6:13
   55    52        #964   Nick Kolker (Sr)              St. Francis #6                      19:20     6:14
   56    53        #620   Marcus Ramirez (So)           Plano #3                            19:22     6:14
   57              #929   Kyle Rogers (Sr)              Sandwich #1                         19:23     6:15
   58    54        #795   Ian Clark (Sr)                Riverside-Brookfield #5             19:27     6:16
   59              #922   Payton Brinegar (Sr)          Sandwich #2                         19:27     6:16
   60    55        #988   Aidan Shervheim (Fr)          Timothy Christian #3                19:29     6:17
   61    56        #271   Max Oury (Jr)                 Hampshire #3                        19:30     6:17
   62    57        #747   Jose Sanchez (Jr)             Reavis #5                           19:30     6:17
   63    58        #230   Adam Creager (Sr)             Guerin #1                           19:31     6:17
   64    59        #753   Jorge Vergara Jr (Jr)         Reavis #6                           19:32     6:18
   65    60        #730   John Gil (Jr)                 Reavis #7                           19:33     6:18
   66    61        #561   Sean Green (Sr)               Nazareth Academy #3                 19:34     6:18
   67    62        #967   Matt Lorish (Sr)              St. Francis #7                      19:35     6:19
   68              #928   Scott Marisette (Sr)          Sandwich #3                         19:36     6:19
   69    63        #267   William Matushek (Fr)         Hampshire #4                        19:39     6:20
   70              #766   Tyler Veal (Sr)               Rich South #1                       19:44     6:21
   71    64        #506   Brenden Field (So)            Manteno #1                          19:51     6:24
   72    65       #1012   Mario Valtierrez (So)         Walther Christian Academy #2        19:57     6:26
   73    66       #1066   Tony Cordero (Jr)             Westmont #4                         19:58     6:26
   74    67        #238   Paul Robertson (Sr)           Guerin #2                           19:58     6:26
   75    68       #1005   Mitch Kruckenberg (So)        Walther Christian Academy #3        19:59     6:26
   76    69        #615   Giordano Gonzalez (Jr)        Plano #4                            20:00     6:27
   77    70       #1003   Jacob Friederich (Jr)         Walther Christian Academy #4        20:01     6:27
   78    71       #1008   Jose Rebolledo (Fr)           Walther Christian Academy #5        20:03     6:28
   79    72        #306   Brice Wagner (Sr)             Herscher #1                         20:03     6:28
   80    73        #486   Adam Resendez (Sr)            Lisle #2                            20:06     6:29
   81    74        #982   Matt Fox (Fr)                 Timothy Christian #4                20:13     6:31
   82    75        #566   Robert Schneider (Jr)         Nazareth Academy #4                 20:16     6:32
   83    76        #330   Tyler Cluff (So)              IMSA #2                             20:17     6:32
   84    77        #304   Sam Reifsteck (Jr)            Herscher #2                         20:18     6:32
   85    78        #664   Jack Doyle (Sr)               Providence Catholic #6              20:19     6:33
   86    79        #560   Ruben Gonzalez (Jr)           Nazareth Academy #5                 20:19     6:33
   87    80        #265   Sean Kilbourne (Jr)           Hampshire #5                        20:21     6:33
   88              #924   Dan Cortez (Sr)               Sandwich #4                         20:29     6:36
   89    81        #616   Josh Ketterman (Sr)           Plano #5                            20:30     6:36
   90    82        #807   Eugene Makovetskiy (Jr)       Riverside-Brookfield #6             20:37     6:39
   91              #123   Michael Frutos (So)           Cristo Rey #1                       20:38     6:39
   92             #1051   Joe Sawicki (Sr)              West Chicago #1                     20:39     6:39
   93    83        #622   Lucas Thoms (So)              Plano #6                            20:42     6:40
   94    84        #665   Bryan Grill (Jr)              Providence Catholic #7              20:46     6:41
   95    85        #273   Merrick Ramza (So)            Hampshire #6                        20:47     6:42
   96    86       #1064   Tim Abbatacola (Sr)           Westmont #5                         20:51     6:43
   97    87        #565   Cody Roll (Sr)                Nazareth Academy #6                 20:58     6:45
   98    88        #986   Andy Mittlestaedt (Fr)        Timothy Christian #5                20:59     6:46
   99    89        #507   Donny Fordahl (Jr)            Manteno #2                          21:08     6:49
  100    90        #990   Tommy Troxel (Fr)             Timothy Christian #6                21:11     6:50
  101    91        #348   Brenna Wakey (Sr)             IMSA #3                             21:13     6:50
  102    92        #305   Justin Sieling (Jr)           Herscher #3                         21:13     6:50
  103              #596   Ben Carter (So)               Peotone #3                          21:18     6:52
  104    93        #263   Bailey Irps (So)              Hampshire #7                        21:23     6:53
  105             #1052   Dominic Sole (Sr)             West Chicago #2                     21:28     6:55
  106    94        #344   Kody Puebla (Jr)              IMSA #4                             21:29     6:55
  107    95        #302   Stephen Lockwood (Jr)         Herscher #4                         21:31     6:56
  108    96       #1071   Eric Peterson (Sr)            Westmont #6                         21:33     6:57
  109    97        #794   Xavier Carmona (Sr)           Riverside-Brookfield #7             21:39     6:59
  110    98        #482   Joe Chernov (Sr)              Lisle #3                            21:44     7:00
  111    99        #329   Joshua Burke (So)             IMSA #5                             21:45     7:00
  112   100        #504   Willie Devitt (Sr)            Manteno #3                          21:45     7:00
  113   101        #998   James Childs (So)             Walther Christian Academy #6        22:07     7:08
  114   102        #327   William Bauer (So)            IMSA #6                             22:08     7:08
  115              #125   Ramiro Jimenez (Jr)           Cristo Rey #2                       22:21     7:12
  116   103        #505   Steven Doig (So)              Manteno #4                          22:29     7:15
  117   104        #569   Bobby Titzer (Sr)             Nazareth Academy #7                 22:32     7:16
  118              #126   Jesus Martinez (Fr)           Cristo Rey #3                       22:35     7:17
  119             #1045   Evan Gebhardt (Sr)            West Chicago #3                     23:11     7:28
  120              #131   Ricardo Ramos (Fr)            Cristo Rey #4                       23:16     7:30
  121   105        #237   Juan Reyes IV (Jr)            Guerin #3                           23:20     7:31
  122   106        #509   Guy Maisonneuve (Fr)          Manteno #5                          23:24     7:32
  123   107        #335   Ethan Heidrich (So)           IMSA #7                             23:26     7:33
  124   108        #503   Drew Arseneau (Fr)            Manteno #6                          23:27     7:33
  125   109        #231   Nick Gerena (Jr)              Guerin #4                           24:44     7:58
  126              #600   Michael Murray (Jr)           Peotone #4                          24:47     7:59
  127   110        #296   Tim Atkinson (Sr)             Herscher #5                         25:39     8:16
  128   111        #303   Zach Mau (Sr)                 Herscher #6                         25:50     8:20
  129   112        #480   Dan Brondyke (Sr)             Lisle #4                            26:06     8:25
  130   113        #489   Ryan Zurek (Sr)               Lisle #5                            26:58     8:41
  131   114        #234   Domenic Loconti (Jr)          Guerin #5                           29:58     9:40

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 4, 2013.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015