Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Bantam
PeeWee Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

USATF Youth National Indoor Invitational
Proviso West High School, Hillside, IL 60162 - Sat 02/10/01 to Sun 02/11/01

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new record.

Girls Events

Boys Events

55 Meter Dash 55 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
1500 Meter Race Walk 1500 Meter Race Walk
4x200 Meter Relay 4x200 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
High Jump High Jump
Long Jump Long Jump
Shot Put (6lb) Shot Put (6lb)

 

 

Bantam Girls 55 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Shanique Andrews         '91 Capital City Comets        8.48    2
    2 Ashley Phillips          '91 Capital City Comets        8.59    2
    3 Kalista Berry            '92 Capital City Comets        9.08    1
    4 Sydoni O'Connor          '91 LV's Cheetahs              9.11    2
    5 Geer Relphorde           '91 Univ. Chicago TC           9.14    1
    6 Michelle Higgins         '91 Aurora Flyers              9.23    2
    7 Alisha Lewis             '92 Unattached                 9.48    1
    8 Sophia Snapp             '91 Decatur Dominators         9.49    2
    9 Keturah Henry            '92 Aurora Flyers              9.72    2
   10 Marquita Turner          '91 Chicago Mustangs TC       10.31    1
   11 Kourtnee Elliott         '92 Maximum Out Put           10.32    2
   12 Shontica Anderson        '91 Aurora Flyers             10.53    1
   13 Alysia Boles             '92 Motor City Striders       12.18    1

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME  
===== ============================ ========================= ======
    1 Shanique Andrews         '91 Capital City Comets       8.48  
    2 Ashley Phillips          '91 Capital City Comets       8.50  
    3 Geer Relphorde           '91 Univ. Chicago TC          8.92  
    4 Sydoni O'Connor          '91 LV's Cheetahs             8.96  
    5 Kalista Berry            '92 Capital City Comets       9.10  
    6 Michelle Higgins         '91 Aurora Flyers             9.36  
    7 Sophia Snapp             '91 Decatur Dominators        9.49  
    8 Alisha Lewis             '92 Unattached                9.62  
    9 Keturah Henry            '92 Aurora Flyers             9.92  

Bantam Girls 200 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Ashley Phillips          '91 Capital City Comets       31.32    2
    2 Shanique Andrews         '91 Capital City Comets       31.42    3
    3 Michelle Higgins         '91 Aurora Flyers             33.68    2
    4 Kalista Berry            '92 Capital City Comets       34.12    1
    5 Sydoni O'Connor          '91 LV's Cheetahs             34.47    4
    6 Geer Relphorde           '91 Univ. Chicago TC          34.83    3
    7 Sophia Snapp             '91 Decatur Dominators        36.01    1
    8 Alisha Lewis             '92 Unattached                36.18    1
    9 Keturah Henry            '92 Aurora Flyers             37.62    4
   10 Vilene Hampton           '91 Silver Spring Spartans    38.15    4
   11 Shontica Anderson        '91 Aurora Flyers             38.86    1
   12 Danielle Borman          '92 Jefferson City Jets       39.42    3
   13 Kourtnee Elliott         '92 Maximum Out Put           40.38    2
   14 Marquita Turner          '91 Chicago Mustangs TC       41.62    1
   15 Alysia Boles             '92 Motor City Striders       48.32    3

Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME   
===== ============================ ========================= =======
    1 Ashley Phillips          '91 Capital City Comets       31.13  
    2 Shanique Andrews         '91 Capital City Comets       31.37  
    3 Michelle Higgins         '91 Aurora Flyers             33.63  
    4 Kalista Berry            '92 Capital City Comets       33.81  
    5 Sydoni O'Connor          '91 LV's Cheetahs             34.31  
    6 Geer Relphorde           '91 Univ. Chicago TC          34.62  

Bantam Girls 400 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME      HT
===== ============================ ========================= ========= ==
    1 Shariece Pinkston        '91 Motor City TC             1:13.65    1
    2 Shanique Andrews         '91 Capital City Comets       1:16.59    3
    3 Shaniece Pinkston        '91 Motor City TC             1:16.80    3
    4 Michelle Higgins         '91 Aurora Flyers             1:18.38    3
    5 Sage Sampson             '91 Detroit Cheetah TC        1:19.64    2
    6 Keturah Henry            '92 Aurora Flyers             1:31.67    2
    7 Jessica Harris           '91 Elgin Sharks TC           1:37.38    2
    8 Shontica Anderson        '91 Aurora Flyers             1:44.13    1
    - Marnee Vaughters         '91 Flying Hawks                   DQ    3
    - Kalista Berry            '92 Capital City Comets            DQ    1

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Shariece Pinkston        '91 Motor City TC             1:14.57  
    2 Shanique Andrews         '91 Capital City Comets       1:14.76  
    3 Shaniece Pinkston        '91 Motor City TC             1:14.77  
    4 Sage Sampson             '91 Detroit Cheetah TC        1:17.10  
    5 Michelle Higgins         '91 Aurora Flyers             1:18.35  

Bantam Girls 800 Meter Run
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME      HT
===== ============================ ========================= ========= ==
    1 Victoria Castaneda       '91 Elgin Sharks TC           2:40.98    1
    2 Kathleen Thompson        '91 Elgin Sharks TC           2:48.99    1
    3 Shariece Pinkston        '91 Motor City TC             2:53.25    1
    4 Shaniece Pinkston        '91 Motor City TC             2:54.88    2
    5 Sage Sampson             '91 Detroit Cheetah TC        2:57.17    2
    6 Monique Robinson         '92 Elgin Sharks TC           2:57.23    2
    7 Elizabeth Meier          '91 Unattached                2:59.96    1
    8 Carissa Apperson         '92 Elgin Sharks TC           3:11.28    1
    9 Claira Himmel            '92 Elgin Sharks TC           3:24.32    2
   10 Kira Binder              '91 Elgin Sharks TC           3:25.07    1
   11 Rebecca Sexton           '91 Elgin Sharks TC           3:36.14    2
   12 Stephanie Martinez       '91 Elgin Sharks TC           3:36.16    2
   13 Jessica Harris           '91 Elgin Sharks TC           3:52.09    1
   14 Kourtnee Elliott         '92 Maximum Out Put           4:00.90    2

Bantam Girls 1,500 Meter Run
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Victoria Castaneda       '91 Elgin Sharks TC           5:22.91  
    2 Kathleen Thompson        '91 Elgin Sharks TC           5:38.15  
    3 Shaniece Pinkston        '91 Motor City TC             5:46.55  
    4 Shariece Pinkston        '91 Motor City TC             5:52.76  
    5 Monique Robinson         '92 Elgin Sharks TC           6:06.87  
    6 Carissa Apperson         '92 Elgin Sharks TC           6:14.10  
    7 Kira Binder              '91 Elgin Sharks TC           6:40.19  
    8 Claira Himmel            '92 Elgin Sharks TC           6:47.64  
    9 Irais Villa              '92 Elgin Sharks TC           7:38.50  

Bantam Girls 1,500 Meter Race Walk
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME      
===== ============================ ========================= ==========
    1 Caroline Johnson         '92 Kentucky Racers           11:18.83  
    2 Rebecca Sexton           '91 Elgin Sharks TC           12:15.67  
    - Chante Wilson            '92 Elgin Sharks TC                 DQ  

Bantam Girls 4x200 Meter Relay
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME     
=====  =================================== =========
No clubs participated.

Bantam Girls 4x400 Meter Relay
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME     
=====  =================================== =========
    1  ELGN      Elgin Sharks TC           5:16.10  
    2  ELGN "B"  Elgin Sharks TC           6:25.78  

Bantam Girls High Jump
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME            YR TEAM                MARK           
===== ========================== =================== ===============
    1 Janielle Rollins       '91 Unattached          1.22m   4'00.00
    2 Danielle Borman        '92 Jefferson City Jets 1.02m   3'04.00

Bantam Girls Long Jump
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME            YR TEAM                MARK            
===== ========================== =================== ================
    1 Janielle Rollins       '91 Unattached          3.65m   11'11.75
    2 Elizabeth Meier        '91 Unattached          3.22m   10'06.75
    3 Geer Relphorde         '91 Univ. Chicago TC    3.02m   9'11.00 
    4 Danielle Borman        '92 Jefferson City Jets 2.93m   9'07.50 
    5 Sophia Snapp           '91 Decatur Dominators  2.69m   8'10.00 
    6 Ashley Phillips        '91 Capital City Comets 1.89m   6'02.50 
    - Marquita Turner        '91 Chicago Mustangs TC  FOUL           

Bantam Girls Shot Put 6lb
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME            YR TEAM                MARK            
===== ========================== =================== ================
    1 Shanique Andrews       '91 Capital City Comets 6.22m   20'05.00
    2 Ashley Phillips        '91 Capital City Comets 5.08m   16'08.00
    3 Missy Theologes        '91 Unattached          3.90m   12'09.50
    4 Danielle Borman        '92 Jefferson City Jets 3.42m   11'02.75

Bantam Boys 55 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Akil Sharp               '91 Capital City Comets        8.39    2
    2 Mitchell Pearson         '92 South Madison Panthers     8.49    3
    3 Thurston Lenyard         '91 South Madison Panthers     8.73    2
    4 Marcus White             '91 Chicago Mustangs TC        8.90    2
    5 Erick Gavin              '92 Flying Hawks               9.19    1
    6 Charles Braden           '92 Capital City Comets        9.33    1
    7 Joshua LaVeist           '91 Univ. Chicago TC           9.36    1
    8 Tre'vonne McClain        '91 South Madison Panthers     9.40    1
    9 Zachary Davis            '92 Maximum Out Put           10.01    3
   10 Edward Roman             '91 Chicago Mustangs TC       10.84    3

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME  
===== ============================ ========================= ======
    1 Akil Sharp               '91 Capital City Comets       8.43  
    2 Thurston Lenyard         '91 South Madison Panthers    8.63  
    3 Marcus White             '91 Chicago Mustangs TC       8.72  
    4 Mitchell Pearson         '92 South Madison Panthers    8.79  
    5 Charles Braden           '92 Capital City Comets       9.13  
    6 Erick Gavin              '92 Flying Hawks              9.21  
    7 Tre'vonne McClain        '91 South Madison Panthers    9.63  
    8 Joshua LaVeist           '91 Univ. Chicago TC          9.81  
    9 Zachary Davis            '92 Maximum Out Put           9.86  

Bantam Boys 200 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Akil Sharp               '91 Capital City Comets       31.07    4
    2 Mitchell Pearson         '92 South Madison Panthers    32.23    3
    3 Eric Blue                '91 South Madison Panthers    32.45    1
    4 Salahudin Abdullah       '91 Illinois Stealth Bombers  32.57    4
    5 Marcus White             '91 Chicago Mustangs TC       32.66    4
    6 Charles Braden           '92 Capital City Comets       33.13    1
    7 Joshua LaVeist           '91 Univ. Chicago TC          33.18    1
    8 Clem Robinson            '92 Silver Spring Spartans    33.59    1
    9 Shawn Baker              '91 Detroit Cheetah TC        33.97    3
   10 Jacob Pridgen            '91 Future Quest              34.34    1
   11 Michael Taylor           '92 Tri-City Invaders         34.55    4
   12 Tre'vonne McClain        '91 South Madison Panthers    35.35    4
   13 Terrance Bradley         '91 Silver Spring Spartans    35.57    1
   14 Zachary Davis            '92 Maximum Out Put           37.19    3
   15 Toney Fisher             '91 Silver Spring Spartans    37.98    3
   16 Jonnathan Flores         '92 Unattached                38.59    3
    - Denzel Pettigrew         '92 Silver Spring Spartans       DQ    4

Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME   
===== ============================ ========================= =======
    1 Akil Sharp               '91 Capital City Comets       31.15  
    2 Mitchell Pearson         '92 South Madison Panthers    32.05  
    3 Eric Blue                '91 South Madison Panthers    32.47  
    4 Marcus White             '91 Chicago Mustangs TC       32.67  
    5 Charles Braden           '92 Capital City Comets       32.90  
    - Salahudin Abdullah       '91 Illinois Stealth Bombers     DQ  

Bantam Boys 400 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME      HT
===== ============================ ========================= ========= ==
    1 Akil Sharp               '91 Capital City Comets       1:14.02    1
    2 Joshua LaVeist           '91 Univ. Chicago TC          1:16.34    2
    3 Charles Braden           '92 Capital City Comets       1:16.46    2
    4 Shawn Baker              '91 Detroit Cheetah TC        1:17.35    1
    5 Salahudin Abdullah       '91 Illinois Stealth Bombers  1:19.56    2
    6 Jacob Pridgen            '91 Future Quest              1:21.27    1
    7 Erick Gavin              '92 Flying Hawks              1:40.31    2
    - Price Davis              '91 Elgin Sharks TC                DQ    1

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Akil Sharp               '91 Capital City Comets       1:15.03  
    2 Salahudin Abdullah       '91 Illinois Stealth Bombers  1:15.57  
    3 Joshua LaVeist           '91 Univ. Chicago TC          1:16.96  
    4 Jacob Pridgen            '91 Future Quest              1:17.67  
    5 Charles Braden           '92 Capital City Comets       1:17.86  
    6 Shawn Baker              '91 Detroit Cheetah TC        1:17.91  

Bantam Boys 800 Meter Run
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Nikolas Willis           '91 Elgin Sharks TC           2:51.37  
    2 Jacob Pridgen            '91 Future Quest              2:59.79  
    3 Elliott Woods            '91 Elgin Sharks TC           3:00.24  
    4 Cameron Dowell           '91 Elgin Sharks TC           3:07.98  
    5 Cody Sanchez             '92 Jefferson City Jets       3:12.31  
    6 Ryan Boatright           '92 Aurora Flyers             3:19.04  
    7 Kyle Smolucka            '92 SW Suburban Cheetahs      3:22.75  
    8 Matthew Harris           '92 Elgin Sharks TC           3:26.28  
    9 Sean Gant                '92 Aurora Flyers             3:45.51  

Bantam Boys 1,500 Meter Run
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Kyle Regul               '91 Elgin Sharks TC           6:08.15  
    2 Cameron Dowell           '91 Elgin Sharks TC           6:22.16  
    3 Cody Sanchez             '92 Jefferson City Jets       6:27.13  
    4 Kyle Smolucka            '92 SW Suburban Cheetahs      6:30.74  
    5 Matthew Harris           '92 Elgin Sharks TC           7:04.81  

Bantam Boys 1,500 Meter Race Walk
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Kyle Regul               '91 Elgin Sharks TC           8:05.32  
    - Derek Hanzlovic          '92 Elgin Sharks TC                DQ  

Bantam Boys 4x200 Meter Relay
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME     
=====  =================================== =========
    1  MPTC      South Madison Panthers    2:13.07  
    2  MSSS      Silver Spring Spartans    2:23.56  

Bantam Boys 4x400 Meter Relay
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME     
=====  =================================== =========
    1  ELGN      Elgin Sharks TC           5:38.88  
    2  ELGN "B"  Elgin Sharks TC           6:31.30  

Bantam Boys High Jump
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME            YR TEAM                MARK           
===== ========================== =================== ===============
    1 Marcus White           '91 Chicago Mustangs TC 1.17m   3'10.00

Bantam Boys Long Jump
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME            YR TEAM                MARK            
===== ========================== =================== ================
    1 Marcus White           '91 Chicago Mustangs TC 3.89m   12'09.25
    2 Mitchell Pearson       '92 South Madison Panth 3.82m   12'06.50
    3 Eric Blue              '91 South Madison Panth 3.78m   12'05.00
    4 Ryan Boatright         '92 Aurora Flyers       3.00m   9'10.25 
    5 Jonnathan Flores       '92 Unattached          2.46m   8'01.00 
    6 Cody Sanchez           '92 Jefferson City Jets 2.03m   6'08.00 

Bantam Boys Shot Put 6lb
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME            YR TEAM                MARK            
===== ========================== =================== ================
    1 Larry Walton           '91 Elgin Sharks TC     6.45m   21'02.00
    2 Thurston Lenyard       '91 South Madison Panth 6.33m   20'09.25

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since February 5, 2001.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015