Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

PeeWee
PeeWee Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

USATF Youth National Indoor Invitational
Proviso West High School, Hillside, IL 60162 - Sat 02/10/01 to Sun 02/11/01

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new record.

Girls Events

Boys Events

55 Meter Dash 55 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
4x200 Meter Relay 4x200 Meter Relay

 

 

Peewee Girls 55 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Ashley Collins           '93 Flying Hawks               9.35    1
    2 Coryn LaVeist            '93 Univ. Chicago TC          10.01    1
    3 Devyn Thompson           '93 Univ. Chicago TC          10.04    2
    4 Jasmine Walker           '93 Aurora Flyers             10.68    1
    5 Raven Logan              '93 Flying Hawks              10.95    2
    6 Janice Dyer              '94 Flying Hawks              11.53    2
    7 Nicole O'Connor          '95 LV's Cheetahs             11.72    2
    8 Alfred Makayla           '95 Motor City Striders       12.26    2
    9 Jennifer Jones           '96 Maximum Out Put           13.06    1

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME   
===== ============================ ========================= =======
    1 Ashley Collins           '93 Flying Hawks               9.44  
    2 Coryn LaVeist            '93 Univ. Chicago TC           9.91  
    3 Devyn Thompson           '93 Univ. Chicago TC           9.98  
    4 Jasmine Walker           '93 Aurora Flyers             11.14  
    5 Raven Logan              '93 Flying Hawks              11.24  
    6 Janice Dyer              '94 Flying Hawks              11.62  
    7 Nicole O'Connor          '95 LV's Cheetahs             11.88  
    8 Jennifer Jones           '96 Maximum Out Put           12.03  

Peewee Girls 200 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Devyn Thompson           '93 Univ. Chicago TC          36.93    2
    2 Coryn LaVeist            '93 Univ. Chicago TC          38.46    1
    3 Kierra Igwebuike         '93 Capital City Comets       38.87    2
    4 Jasmine Walker           '93 Aurora Flyers             39.81    2
    5 Tendra Pickett           '93 Silver Spring Spartans    39.83    2
    6 Ashley Revord            '94 SW Suburban Cheetahs      40.24    1
    7 Jennifer Jones           '96 Maximum Out Put           48.53    1
    8 Alfred Makayla           '95 Motor City Striders       48.78    1
    9 Nicole O'Connor          '95 LV's Cheetahs             49.75    2

Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME   
===== ============================ ========================= =======
    1 Coryn LaVeist            '93 Univ. Chicago TC          37.71  
    2 Kierra Igwebuike         '93 Capital City Comets       38.03  
    3 Tendra Pickett           '93 Silver Spring Spartans    39.09  
    4 Ashley Revord            '94 SW Suburban Cheetahs      41.09  
    - Jasmine Walker           '93 Aurora Flyers                DQ  
    - Devyn Thompson           '93 Univ. Chicago TC             DQ  

Peewee Girls 400 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME      HT
===== ============================ ========================= ========= ==
    1 Ashley Collins           '93 Flying Hawks              1:29.63    2
    2 Devyn Thompson           '93 Univ. Chicago TC          1:32.31    1
    3 Coryn LaVeist            '93 Univ. Chicago TC          1:33.01    2
    4 Jasmine Walker           '93 Aurora Flyers             1:39.03    1
    5 Virginia Garcia          '94 Flying Hawks              1:40.10    2
    6 Janice Dyer              '94 Flying Hawks              1:42.18    1
    - Raven Logan              '93 Flying Hawks                   DQ    2

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Coryn LaVeist            '93 Univ. Chicago TC          1:29.94  
    2 Jasmine Walker           '93 Aurora Flyers             1:41.61  
    3 Janice Dyer              '94 Flying Hawks              1:42.07  
    4 Virginia Garcia          '94 Flying Hawks              1:43.09  
    - Ashley Collins           '93 Flying Hawks                   DQ  

Peewee Girls 800 Meter Run
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Charcsey Gunn            '93 Elgin Sharks TC           3:24.34  
    2 Ashley Revord            '94 SW Suburban Cheetahs      3:25.15  
    3 Daisy Villa              '94 Elgin Sharks TC           4:29.26  
    4 Chelsea Gates            '94 Elgin Sharks TC           4:42.72  
    - Natalie Himmell          '95 Elgin Sharks TC                DQ  

Peewee Girls 1,500 Meter Run
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Charcsey Gunn            '93 Elgin Sharks TC           6:52.17  
    2 Virginia Garcia          '94 Flying Hawks              7:43.58  
    3 Natalie Himmell          '95 Elgin Sharks TC           8:20.19  
    4 Daisy Villa              '94 Elgin Sharks TC           9:00.65  

Peewee Girls 4x200 Meter Relay
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME     
=====  =================================== =========
    1  HAZL      Flying Hawks              2:58.70  
    2  ELGN      Elgin Sharks TC           3:28.15  

Peewee Boys 55 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Isaiah Davis             '94 Capital City Comets        8.82    1
    2 Erek Drew                '93 Aurora Flyers              9.29    1
    3 Derek Drew               '93 Aurora Flyers              9.31    2
    4 Isadore Knox             '93 South Madison Panthers     9.55    1
    5 Cat Sutter               '93 Elgin Sharks TC           10.01    2
    6 DeAndre Brewster         '93 Flying Hawks              10.34    1
    7 Eric Smith               '94 Flying Hawks              10.61    2
    8 Charles Boles            '93 Motor City Striders       10.63    2
    9 Kwasi Vaughters          '94 Flying Hawks              10.81    1
   10 Berkley Edwards          '95 Maximum Out Put           10.86    1
   11 Josh Braden              '94 Capital City Comets       10.89    2

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME   
===== ============================ ========================= =======
    1 Isaiah Davis             '94 Capital City Comets        8.99  
    2 Derek Drew               '93 Aurora Flyers              9.06  
    3 Erek Drew                '93 Aurora Flyers              9.50  
    4 Cat Sutter               '93 Elgin Sharks TC            9.93  
    5 DeAndre Brewster         '93 Flying Hawks              10.34  
    6 Isadore Knox             '93 South Madison Panthers    10.41  
    7 Charles Boles            '93 Motor City Striders       10.42  
    8 Eric Smith               '94 Flying Hawks              10.58  
    9 Berkley Edwards          '95 Maximum Out Put           10.97  
   10 Kwasi Vaughters          '94 Flying Hawks              11.14  

Peewee Boys 200 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT
===== ============================ ========================= ======= ==
    1 Derek Drew               '93 Aurora Flyers             33.01    2
    2 Isaiah Davis             '94 Capital City Comets       34.04    2
    3 Erek Drew                '93 Aurora Flyers             34.89    1
    4 Cat Sutter               '93 Elgin Sharks TC           37.45    1
    5 Isadore Knox             '93 South Madison Panthers    37.46    1
    6 Godwin Igwebuike         '94 Capital City Comets       40.44    2
    7 Charles Boles            '93 Motor City Striders       43.98    1
    8 Josh Braden              '94 Capital City Comets       44.98    1

Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME   
===== ============================ ========================= =======
    1 Derek Drew               '93 Aurora Flyers             33.18  
    2 Isaiah Davis             '94 Capital City Comets       34.16  
    3 Erek Drew                '93 Aurora Flyers             34.16  
    4 Cat Sutter               '93 Elgin Sharks TC           36.76  
    5 Godwin Igwebuike         '94 Capital City Comets       38.19  
    6 Isadore Knox             '93 South Madison Panthers    39.08  

Peewee Boys 400 Meter Dash
Preliminaries - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME      HT
===== ============================ ========================= ========= ==
    1 Derek Drew               '93 Aurora Flyers             1:18.30    1
    2 Ryan Mitsos              '93 Elgin Sharks TC           1:19.12    1
    3 Isaiah Davis             '94 Capital City Comets       1:19.46    2
    4 Erek Drew                '93 Aurora Flyers             1:27.68    2
    5 Eric Smith               '94 Flying Hawks              1:35.32    2
    6 DeAndre Brewster         '93 Flying Hawks              1:42.67    1
    - Kwasi Vaughters          '94 Flying Hawks                   DQ    2

Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Ryan Mitsos              '93 Elgin Sharks TC           1:19.31  
    2 Isaiah Davis             '94 Capital City Comets       1:19.32  
    3 Erek Drew                '93 Aurora Flyers             1:26.63  
    4 Eric Smith               '94 Flying Hawks              1:35.52  
    - Derek Drew               '93 Aurora Flyers                  DQ  
    - DeAndre Brewster         '93 Flying Hawks                   DQ  

Peewee Boys 800 Meter Run
Finals - Results  - Sunday 02/11/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Ryan Mitsos              '93 Elgin Sharks TC           3:02.49  
    2 Robby Mitsos             '93 Elgin Sharks TC           3:11.76  
    3 Nick Selby               '93 Elgin Sharks TC           3:24.09  
    4 Jonathon Dziewlor        '93 Elgin Sharks TC           3:27.23  
    5 Austin Walton            '95 Elgin Sharks TC           4:44.28  

Peewee Boys 1,500 Meter Run
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME     
===== ============================ ========================= =========
    1 Robby Mitsos             '93 Elgin Sharks TC           6:17.15  
    2 Nick Selby               '93 Elgin Sharks TC           6:47.77  
    3 Jonathon Dziewlor        '93 Elgin Sharks TC           6:57.21  

Peewee Boys 4x200 Meter Relay
Finals - Results  - Saturday 02/10/01

PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME     
=====  =================================== =========
    1  ELGN      Elgin Sharks TC           2:46.09  
    2  HAZL      Flying Hawks              2:59.08  

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since February 5, 2001.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015