Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Flight 7
Flight 7 Flight 6 Flight 5 Flight 4 Flight 3 Flight 2 Championship Flight

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Team Standings after this flight (by points)
Team Standings after this flight (by time)

 

 

           34th Annual Pow-Wow Invitational

October  5, 2002
Flight 7            
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:13:57.0 by Ryan Teising of Naperville Central on October  2, 1999

Place           School                      Name               Time
---------------------------------------------------------------------
  1   New Trier                  Jason Brown (Jr)           0:16:01.3
  2   Lyons Township             Wade Novak (Jr)            0:16:07.4
  3   Neuqua Valley              Will Fortin (Sr)           0:16:10.0
  4   Fenton                     Bob Walz (So)              0:16:12.6
  5   Naperville North           Tom Deberge (So)           0:16:13.0
  6   Crystal Lake Central       Justin Fuhs (Fr)           0:16:14.4
  7   Palatine                   Robert Conley (So)         0:16:14.7
  8   Waubonsie Valley           Thomas Martino (Jr)        0:16:20.0
  9   Oak Park - River Forest    Adam Webber (Jr)           0:16:28.7
 10   Wheaton-Warrenville South  Randy Weigand              0:16:29.3
 11   Wheaton North              Carlos Cortez (So)         0:16:32.9
 12   Wheeling                   Jose Lopez (Jr)            0:16:33.8
 13   Lockport Township          Dwayne Vera (So)           0:16:44.1
 14   Moline                     Mark Gustafson (Fr)        0:16:47.4
 15   Evanston Township          David Springer (Fr)        0:16:52.3
 16   Carl Sandburg              Jake Gerdes (Fr)           0:16:54.4
 17   York                       Konrad Piotrowski (So)     0:17:11.9
 18   Naperville Central         Will Gommel (Sr)           0:17:15.8
 19   Glenbard North             Joe Gaskill (So)           0:17:16.4
 20   Lincoln-Way East           Joe Bush (Jr)              0:17:17.1
 21   Downers Grove North        Alex Ogdon                 0:17:21.8
 22   Schaumburg                 Dylan Lau                  0:17:23.7
 23   St. Patrick                Hersell Miranda (So)       0:17:27.7
 24   Belvidere                  Derek Larsen (So)          0:17:32.4
 25   Glenbard West              Connor McGee (Jr)          0:17:34.8
 26   Willowbrook                Peter Lemieux (Jr)         0:17:46.0
 27   Buffalo Grove              Drw Smith (Jr)             0:17:51.7
 28   Glenbard East              Adam Petersdorf (Sr)       0:17:53.1
 29   Stagg                      Dan Kilachy (Sr)           0:17:54.5
 30   Hononegah                  Ben Paterson (Sr)          0:18:05.6
 31   Bolingbrook                Dan Rogness (Jr)           0:18:10.1
 32   Shepard                    Rich O'Dwyer (Jr)          0:18:12.1
 33   Homewood-Flossmoor         Kyle Boehm (Fr)            0:18:15.2
 34   Rich South                 Marcel Rockett (So)        0:18:19.6
 35   Lincoln-Way Central        Alex Holmquist             0:18:24.7
 36   Joliet Catholic Academy    Justin Sweda (Sr)          0:18:36.5
 37   Tinley Park                Joe Delaney (Sr)           0:18:41.9
 38   Bremen                     Marty Halpin (Fr)          0:18:48.8
 39   Thornton Township          Mario Moore (Sr)           0:18:52.1
 40   Joliet Township            Ed Zaworski (Fr)           0:18:59.5
 41   Marian Catholic            Mike Hoff (Jr)             0:19:06.0
 42   Bloom Township             Pete Smith (So)            0:19:17.1
 43   Bradley-Bourbonnais        Brandon Honey (So)         0:19:18.4
 44   Plainfield                 Collin Perle (Fr)          0:19:33.8
 45   Thornwood                  Alfonzo Surrett (Jr)       0:19:46.8
 46   Oak Forest                 Marc Osborne (Jr)          0:19:51.6
 47   Crete-Monee                Dan Backert (Jr)           0:19:54.0
 48   Rich Central               Neil Price (Fr)            0:22:26.7
 49   Rich East                  Jamie Lattimare (Fr)       0:23:03.1
 50   Elgin St. Edwards          Robbie Allanson (Fr)       0:23:10.5
 51   Thornridge                 Chandlor Collins (So)      0:23:17.3
---------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   New Trier                      1        1
  2   Lyons Township                 2        2
  3   Neuqua Valley                  3        3
  4   Fenton                         4        4
  5   Naperville North               5        5
  6   Crystal Lake Central           6        6
  7   Palatine                       7        7
  8   Waubonsie Valley               8        8
  9   Oak Park - River Forest        9        9
 10   Wheaton-Warrenville South     10       10
 11   Wheaton North                 11       11
 12   Wheeling                      12       12
 13   Lockport Township             13       13
 14   Moline                        14       14
 15   Evanston Township             15       15
 16   Carl Sandburg                 16       16
 17   York                          17       17
 18   Naperville Central            18       18
 19   Glenbard North                19       19
 20   Lincoln-Way East              20       20
 21   Downers Grove North           21       21
 22   Schaumburg                    22       22
 23   St. Patrick                   23       23
 24   Belvidere                     24       24
 25   Glenbard West                 25       25
 26   Willowbrook                   26       26
 27   Buffalo Grove                 27       27
 28   Glenbard East                 28       28
 29   Stagg                         29       29
 30   Hononegah                     30       30
 31   Bolingbrook                   31       31
 32   Shepard                       32       32
 33   Homewood-Flossmoor            33       33
 34   Rich South                    34       34
 35   Lincoln-Way Central           35       35
 36   Joliet Catholic Academy       36       36
 37   Tinley Park                   37       37
 38   Bremen                        38       38
 39   Thornton Township             39       39
 40   Joliet Township               40       40
 41   Marian Catholic               41       41
 42   Bloom Township                42       42
 43   Bradley-Bourbonnais           43       43
 44   Plainfield                    44       44
 45   Thornwood                     45       45
 46   Oak Forest                    46       46
 47   Crete-Monee                   47       47
 48   Rich Central                  48       48
 49   Rich East                     49       49
 50   Elgin St. Edwards             50       50
 51   Thornridge                    51       51
 52   Eisenhower                 No Score - Had only 0 finishers, 1 required
 53   Illiana Christian          No Score - Had only 0 finishers, 1 required
 54   Richards                   No Score - Had only 0 finishers, 1 required
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                    Scoring Times
------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1  New Trier                  16:01   16:01          16:01
  2  Lyons Township             16:07   16:07          16:07
  3  Neuqua Valley              16:10   16:10          16:10
  4  Fenton                     16:12   16:12          16:12
  5  Naperville North           16:13   16:13          16:13
  6  Palatine                   16:14   16:14          16:14
  7  Crystal Lake Central       16:14   16:14          16:14
  8  Waubonsie Valley           16:20   16:20          16:20
  9  Oak Park - River Forest    16:28   16:28          16:28
 10  Wheaton-Warrenville South  16:29   16:29          16:29
 11  Wheaton North              16:32   16:32          16:32
 12  Wheeling                   16:33   16:33          16:33
 13  Lockport Township          16:44   16:44          16:44
 14  Moline                     16:47   16:47          16:47
 15  Evanston Township          16:52   16:52          16:52
 16  Carl Sandburg              16:54   16:54          16:54
 17  York                       17:11   17:11          17:11
 18  Naperville Central         17:15   17:15          17:15
 19  Glenbard North             17:16   17:16          17:16
 20  Lincoln-Way East           17:17   17:17          17:17
 21  Downers Grove North        17:21   17:21          17:21
 22  Schaumburg                 17:23   17:23          17:23
 23  St. Patrick                17:27   17:27          17:27
 24  Belvidere                  17:32   17:32          17:32
 25  Glenbard West              17:34   17:34          17:34
 26  Willowbrook                17:46   17:46          17:46
 27  Buffalo Grove              17:51   17:51          17:51
 28  Glenbard East              17:53   17:53          17:53
 29  Stagg                      17:54   17:54          17:54
 30  Hononegah                  18:05   18:05          18:05
 31  Bolingbrook                18:10   18:10          18:10
 32  Shepard                    18:12   18:12          18:12
 33  Homewood-Flossmoor         18:15   18:15          18:15
 34  Rich South                 18:19   18:19          18:19
 35  Lincoln-Way Central        18:24   18:24          18:24
 36  Joliet Catholic Academy    18:36   18:36          18:36
 37  Tinley Park                18:41   18:41          18:41
 38  Bremen                     18:48   18:48          18:48
 39  Thornton Township          18:52   18:52          18:52
 40  Joliet Township            18:59   18:59          18:59
 41  Marian Catholic            19:06   19:06          19:06
 42  Bloom Township             19:17   19:17          19:17
 43  Bradley-Bourbonnais        19:18   19:18          19:18
 44  Plainfield                 19:33   19:33          19:33
 45  Thornwood                  19:46   19:46          19:46
 46  Oak Forest                 19:51   19:51          19:51
 47  Crete-Monee                19:54   19:54          19:54
 48  Rich Central               22:26   22:26          22:26
 49  Rich East                  23:03   23:03          23:03
 50  Elgin St. Edwards          23:10   23:10          23:10
 51  Thornridge                 23:17   23:17          23:17
 52  Eisenhower               No Score   0:00            *  
 53  Illiana Christian        No Score   0:00            *  
 54  Richards                 No Score   0:00            *  
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since January 28, 2003.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015