Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Fr - Red
Boys Fr - White Boys Fr - Red Girls Fr/So - White Girls Fr/So - Red Boys Varsity - White Boys Varsity - Red Girls Varsity - White Girls Varsity - Red Boys So - White Boys So - Red Girls JV - White Girls JV - Red

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

             32nd Annual Patrick Savage Invitational

October  5, 2002
Boys Fr (Red)       
2 miles    


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Barrington                 Josh Tomek (Fr)            0:11:12.9
  2     2  Glenbrook South            Ben Bubnovich (Fr)         0:11:19.3
  3     3  Glenbrook South            John Grant (Fr)            0:11:20.0
  4     4  Dundee Crown               Brad Magnant (Fr)          0:11:25.5
  5     5  Glenbrook South            Brennan Keller (Fr)        0:11:26.1
  6     6  Lake Park                  Sam Debus (Fr)             0:11:31.1
  7     7  Lake Park                  Mark Kischner (Fr)         0:11:32.1
  8     8  Argo                       Dennis Croucher (Fr)       0:11:32.6
  9     9  Barrington                 Brian Maxfield (Fr)        0:11:33.1
 10    10  Argo                       Joseph Muzuma (Fr)         0:11:33.5
 11    11  Glenbrook North            Chris Kennedy (Fr)         0:11:36.8
 12    12  Barrington                 Nick Farina (Fr)           0:11:40.3
 13    13  Barrington                 Mike Laugal (Fr)           0:11:41.9
 14    14  Glenbrook South            William Hanzel (Fr)        0:11:44.9
 15    15  Michigan City, IN          John Gardner (Fr)          0:11:46.0
 16    16  Michigan City, IN          Adam Kniola (Fr)           0:11:48.7
 17    17  Highland Park              Scott Nichols (Fr)         0:11:55.9
 18    18  Glenbrook North            Graham Hadley (Fr)         0:11:57.8
 19    19  Leyden                     Jon Kasco (Fr)             0:11:58.3
 20    20  Lake Park                  Bernie Healy (Fr)          0:11:58.9
 21    21  Hinsdale South             Chris Lechner (Fr)         0:11:59.5
 22    22  Hinsdale Central           Thomas Murray (Fr)         0:12:05.7
 23    23  Hinsdale Central           Martin Vogts (Fr)          0:12:13.8
 24    24  Glenbrook North            Andrew Wickman (Fr)        0:12:17.7
 25    25  Dundee Crown               Bobby Rowland (Fr)         0:12:18.6
 26    26  Hinsdale Central           Jeff Williams (Fr)         0:12:20.0
 27    27  Mount Horeb, WI            Steve Bunner (Fr)          0:12:22.4
 28    28  Dundee Crown               Tommy Green (Fr)           0:12:25.1
 29    29  Hinsdale South             Charles Symeonides (Fr)    0:12:26.1
 30    30  Deerfield                  Adam Simkowski (Fr)        0:12:28.9
 31    31  Lake Forest                Paul Holmer (Fr)           0:12:30.1
 32    32  Lake Park                  Patrick Shoemaker (Fr)     0:12:35.5
 33    33  Deerfield                  Dan Joseph (Fr)            0:12:35.9
 34    34  Highland Park              Mike Hurwitz (Fr)          0:12:36.4
 35    35  Hinsdale South             Frank Trager (Fr)          0:12:36.7
 36    36  Glenbrook North            Scott Mayer (Fr)           0:12:38.2
 37    37  Barrington                 Jake Kozel (Fr)            0:12:39.3
 38    38  Highland Park              Jack Becker (Fr)           0:12:39.7
 39    39  Glenbrook North            Tom Osman (Fr)             0:12:40.3
 40    40  Hinsdale Central           Chris Dillon (Fr)          0:12:42.4
 41    41  Hinsdale Central           Erik Clemens (Fr)          0:12:51.4
 42    42  Dundee Crown               Kameron Kissamis (Fr)      0:12:55.3
 43    43  Lake Forest                Austin Woodruff (Fr)       0:12:56.3
 44    44  Dundee Crown               Dan Hill (Fr)              0:12:56.8
 45    45  Barrington                 Kevin O'Hara (Fr)          0:12:57.2
 46    46  Deerfield                  Ben Blumenthal (Fr)        0:12:57.9
 47    47  Holy Cross                 Unknown Athlete            0:12:58.5
 48    48  Leyden                     Matt Geiger (Fr)           0:12:59.0
 49    49  Glenbrook South            Anders Ahlberg (Fr)        0:12:59.4
 50    50  Lake Park                  Bill Griffiths (Fr)        0:13:00.1
 51    51  Lake Forest                Nick Shandor (Fr)          0:13:00.7
 52    52  Highland Park              Zach Weinberg (Fr)         0:13:02.5
 53    53  Deerfield                  Matt Cervarich (Fr)        0:13:02.9
 54    54  Lake Forest                John Aldinger (Fr)         0:13:05.7
 55    55  Glenbrook South            Grant Hessberger (Fr)      0:13:06.1
 56    56  Lake Forest                Tom Knorr (Fr)             0:13:08.8
 57    57  Deerfield                  Mark Kacyn (Fr)            0:13:09.8
 58    58  Jones Magnet               Todd Wong (Fr)             0:13:10.4
 59    59  Lake Park                  Mackenzie Morgan (Fr)      0:13:11.1
 60    60  Glenbrook South            Clint Davis (Fr)           0:13:11.6
 61    61  Deerfield                  Andrew Novosad (Fr)        0:13:12.4
 62    62  Leyden                     Robert Neilsen (Fr)        0:13:12.8
 63    63  Lake Forest                Kyle Farver (Fr)           0:13:14.3
 64    64  Dundee Crown               Jason Patinella (Fr)       0:13:14.9
 65    65  Holy Cross                 Unknown Athlete            0:13:20.0
 66    66  Jones Magnet               William Mosley (Fr)        0:13:21.2
 67        Glenbrook South            Bobby Meeder (Fr)          0:13:23.3
 68    67  Deerfield                  Mike Albert (Fr)           0:13:24.0
 69        Glenbrook South            Tom Makhlouf (Fr)          0:13:24.6
 70        Glenbrook South            James Snediker (Fr)        0:13:25.9
 71    68  Leo                        Manuel Roberts             0:13:32.3
 72    69  Jones Magnet               Dan Fegan (Fr)             0:13:33.0
 73    70  Leo                        Torrence Williams          0:13:33.8
 74    71  Lake Forest                David Betts (Fr)           0:13:36.4
 75    72  Glenbrook North            Jules Dim (Fr)             0:13:38.8
 76    73  Jones Magnet               Tom Kasper (Fr)            0:13:42.1
 77    74  Grayslake                  Micah Yarbrough (Fr)       0:13:42.5
 78    75  Glenbrook North            Grant Meyer (Fr)           0:13:43.9
 79        Glenbrook South            Matt Li (Fr)               0:13:48.1
 80    76  Leo                        Deandre Florence           0:13:48.6
 81    77  Hinsdale South             Andrew Shen (Fr)           0:13:49.1
 82    78  Dundee Crown               Dan Mena (Fr)              0:14:01.7
 83    79  Lake Forest Academy        Ji-Kwang Lee (Fr)          0:14:02.4
 84    80  Highland Park              Dan Peaceman (Fr)          0:14:03.2
 85    81  Leo                        Turon Taylor               0:14:04.1
 86    82  Grayslake                  Brad Kleinschmidt (Fr)     0:14:06.1
 87        Lake Forest                Reed Douglass (Fr)         0:14:08.6
 88        Glenbrook South            Ricki Patel (Fr)           0:14:10.8
 89    83  Lake Forest Academy        David Koh (Fr)             0:14:12.0
 90    84  Lake Forest Academy        Chris Gorter (Fr)          0:14:20.1
 91    85  Argo                       David Hernandez (Fr)       0:14:23.5
 92    86  Grayslake                  Jason Olejniczak (Fr)      0:14:25.1
 93    87  Lake Forest Academy        Nii Annan (So)             0:14:27.6
 94    88  Hinsdale South             Patrick Hertzel (Fr)       0:14:29.3
 95    89  Argo                       Nick Maloney (Fr)          0:14:29.7
 96    90  Leo                        Brandon Johnson            0:14:30.8
 97        Glenbrook South            Alex Smith (Fr)            0:14:35.0
 98    91  Leo                        Lou Huggins                0:14:38.0
 99        Glenbrook South            Sean Wilson (Fr)           0:14:39.3
100    92  Michigan City, IN          Tom Firme (Fr)             0:14:44.1
101        Deerfield                  Chris Causey (Fr)          0:14:49.1
102    93  Grayslake                  Peder Teigan (Fr)          0:14:49.6
103    94  Leyden                     Kevin Kurz (Fr)            0:14:55.5
104    95  Clemente                   Gustavo Laboy (F)          0:14:57.2
105        Glenbrook North            John Rowland (Fr)          0:15:00.8
106    96  Hinsdale Central           Mike Evans (Fr)            0:15:05.9
107        Glenbrook South            Kevin Schultz (Fr)         0:15:06.3
108    97  Argo                       Jeremy Thurston (Fr)       0:15:10.4
109        Glenbrook South            David Porter (Fr)          0:15:10.7
110        Deerfield                  Donald Pinkus (Fr)         0:15:15.4
111    98  Jones Magnet               John Costas (Fr)           0:15:17.2
112    99  Highland Park              Stephen Woldenberg (Fr)    0:15:23.7
113   100  Grayslake                  Steve Vincent (Fr)         0:15:27.4
114        Lake Forest                Cole Werner (Fr)           0:15:40.8
115   101  Lake Forest Academy        Jae-Yoon Kim (So)          0:16:04.7
116   102  Leo                        Marcus Farmer              0:16:13.2
117   103  Lake Forest Academy        Chris Park (Fr)            0:16:20.4
118        Leo                        Auston Schaffer            0:16:24.1
119   104  Hinsdale South             Vikas Pamudurthy (Fr)      0:16:34.3
120        Deerfield                  Mike Eisenberg (Fr)        0:16:50.1
121   105  Lake Forest Academy        Joey Ko (Fr)               0:17:06.9
122   106  Highland Park              Jordan Salins (Fr)         0:17:14.4
123        Deerfield                  Ryan Raubolt (Fr)          0:17:35.1
124        Highland Park              Spencer Schneider (Fr)     0:18:07.0
125        Leo                        Shawn Butler               0:18:12.6
126        Lake Forest Academy        Dhiman Ravi (Fr)           0:18:23.5
127   107  Leyden                     Adam Yakush (Fr)           0:20:39.6
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Barrington                    72        1,   9,  12,  13,  37,  45
  2   Glenbrook South               73        2,   3,   5,  14,  49,  55,  60
  3   Lake Park                    115        6,   7,  20,  32,  50,  59
  4   Glenbrook North              128       11,  18,  24,  36,  39,  72,  75
  5   Dundee Crown                 143        4,  25,  28,  42,  44,  64,  78
  6   Hinsdale Central             152       22,  23,  26,  40,  41,  96
  7   Deerfield                    219       30,  33,  46,  53,  57,  61,  67
  8   Highland Park                221       17,  34,  38,  52,  80,  99, 106
  9   Lake Forest                  235       31,  43,  51,  54,  56,  63,  71
 10   Hinsdale South               250       21,  29,  35,  77,  88, 104
 11   Argo                         289        8,  10,  85,  89,  97
 12   Leyden                       330       19,  48,  62,  94, 107
 13   Michigan City, IN            339       15,  16,  92, 108, 108
 14   Jones Magnet                 364       58,  66,  69,  73,  98
 15   Leo                          385       68,  70,  76,  81,  90,  91, 102
 16   Lake Forest Academy          434       79,  83,  84,  87, 101, 103, 105
 17   Grayslake                    435       74,  82,  86,  93, 100
 18   Holy Cross                   436       47,  65, 108, 108, 108
 19   Mount Horeb, WI              459       27, 108, 108, 108, 108
 20   Clemente                     527       95, 108, 108, 108, 108
 21   Brother Rice               No Score - Had only 0 finishers
 22   Carmel, IN                 No Score - Had only 0 finishers
 23   Latin                      No Score - Had only 0 finishers
 24   Mount Carmel               No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Barrington                 58:45   11:45   1:27   11:12, 11:33, 11:40, 11:41, 12:39, 12:57
  2  Glenbrook South            58:48   11:46   1:40   11:19, 11:20, 11:26, 11:44, 12:59, 13:06
  3  Lake Park                  60:36   12:07   1:29   11:31, 11:32, 11:58, 12:35, 13:00, 13:11
  4  Glenbrook North            61:08   12:14   1:04   11:36, 11:57, 12:17, 12:38, 12:40, 13:38
  5  Dundee Crown               61:59   12:24   1:31   11:25, 12:18, 12:25, 12:55, 12:56, 13:14
  6  Hinsdale Central           62:11   12:26   0:46   12:05, 12:13, 12:20, 12:42, 12:51, 15:05
  7  Deerfield                  64:11   12:50   0:41   12:28, 12:35, 12:57, 13:02, 13:09, 13:12
  8  Highland Park              64:15   12:51   2:08   11:55, 12:36, 12:39, 13:02, 14:03, 15:23
  9  Lake Forest                64:39   12:56   0:38   12:30, 12:56, 13:00, 13:05, 13:08, 13:14
 10  Hinsdale South             65:19   13:04   2:30   11:59, 12:26, 12:36, 13:49, 14:29, 16:34
 11  Argo                       67:07   13:25   3:38   11:32, 11:33, 14:23, 14:29, 15:10
 12  Jones Magnet               69:03   13:49   2:07   13:10, 13:21, 13:33, 13:42, 15:17
 13  Leo                        69:27   13:53   0:58   13:32, 13:33, 13:48, 14:04, 14:30, 14:38
 14  Grayslake                  72:29   14:30   1:45   13:42, 14:06, 14:25, 14:49, 15:27
 15  Lake Forest Academy        73:05   14:37   2:02   14:02, 14:12, 14:20, 14:27, 16:04, 16:20
 16  Leyden                     73:43   14:45   8:41   11:58, 12:59, 13:12, 14:55, 20:39
 17  Brother Rice             No Score                 
 18  Carmel, IN               No Score                 
 19  Clemente                 No Score                 14:57
 20  Holy Cross               No Score                 12:58, 13:20
 21  Latin                    No Score                 
 22  Michigan City, IN        No Score                 11:46, 11:48, 14:44
 23  Mount Carmel             No Score                 
 24  Mount Horeb, WI          No Score                 12:22
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since January 28, 2003.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015