Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity - Red
Boys Fr - White Boys Fr - Red Girls Fr/So - White Girls Fr/So - Red Boys Varsity - White Boys Varsity - Red Girls Varsity - White Girls Varsity - Red Boys So - White Boys So - Red Girls JV - White Girls JV - Red

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

             32nd Annual Patrick Savage Invitational

October  5, 2002
Boys Varsity (Red)  
3 miles    


RACE RESULTS
Course record is 0:14:19.0 by Steve Rosenbloom of Niles West on October  3, 1981

   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Brother Rice               Brent Cunningham (Sr)      0:15:10.3
  2     2  Hinsdale Central           Alan Jackson (Sr)          0:15:15.9
  3     3  Highland Park              Chris Baldwin (Sr)         0:15:18.8
  4     4  Carmel, IN                 Matt Kotlarski             0:15:20.7
  5     5  Brother Rice               Joe King (Sr)              0:15:32.1
  6     6  Barrington                 Michael Dorazil (Sr)       0:15:33.5
  7     7  Barrington                 Brian Robertson (Jr)       0:15:36.8
  8     8  Brother Rice               Brian Hague (Sr)           0:15:38.8
  9     9  Highland Park              Aaron Strellner (Sr)       0:15:45.7
 10    10  Carmel, IN                 Joel Shaw                  0:15:51.4
 11    11  Argo                       Eric Koslowski (Sr)        0:15:54.5
 12    12  Carmel, IN                 Bryan Walker               0:15:54.9
 13    13  Carmel, IN                 Will Peters                0:15:55.3
 14    14  Carmel, IN                 Dan Gasper                 0:15:57.3
 15    15  Highland Park              Jeremy Applebaum (So)      0:15:58.0
 16    16  Barrington                 Eric Kerchberger (Jr)      0:16:00.3
 17    17  Deerfield                  Jeff Bailey (Sr)           0:16:00.6
 18    18  Highland Park              Pat Clark (So)             0:16:02.4
 19    19  Deerfield                  Ken Mansfield (Sr)         0:16:02.7
 20    20  Dundee Crown               Mark Riggs (So)            0:16:07.0
 21    21  Barrington                 Thomas Root (Jr)           0:16:09.5
 22    22  Hinsdale Central           Conor Weber (Sr)           0:16:09.7
 23    23  Deerfield                  Jon Schlesinger (Jr)       0:16:10.6
 24    24  Carmel, IN                 Nic Bitting                0:16:12.8
 25    25  Brother Rice               Pat Dospoy (Sr)            0:16:13.7
 26    26  Barrington                 John Solymossy (Sr)        0:16:15.2
 27    27  Carmel, IN                 Michael Murphy             0:16:15.8
 28    28  Hinsdale South             Chris Chiros (Sr)          0:16:17.3
 29    29  Dundee Crown               Eric Saxton (Sr)           0:16:22.0
 30    30  Barrington                 Nicholas Smith (Sr)        0:16:23.3
 31    31  Highland Park              Byron Scott (Jr)           0:16:27.7
 32    32  Argo                       Pablo Sarinana (Jr)        0:16:28.2
 33    33  Barrington                 Kyle Ferry (Jr)            0:16:29.0
 34    34  Brother Rice               Kevin Deegan (Jr)          0:16:35.1
 35    35  Hinsdale South             David Chiros (So)          0:16:36.3
 36    36  Hinsdale South             Karl Perschke (Jr)         0:16:36.7
 37    37  Lake Park                  Drew Hatzold (Jr)          0:16:37.1
 38    38  Leyden                     Jaziel Escobedo (Sr)       0:16:39.4
 39    39  Brother Rice               Dan Dunne (Jr)             0:16:39.7
 40        Barrington                 Scott Achramowicz (Jr)     0:16:40.1
 41    40  Lake Park                  Joel Reiminschnieder (Sr)  0:16:40.5
 42    41  Hinsdale South             Patrick Soloria (So)       0:16:40.9
 43        Barrington                 Michael Clark (Sr)         0:16:41.6
 44    42  Deerfield                  Dan Bailey (Fr)            0:16:42.0
 45    43  Deerfield                  Scott Mansfield (Sr)       0:16:42.6
 46    44  Argo                       Paul Zavala (Sr)           0:16:44.4
 47    45  Lake Park                  Chris Rybacki (Jr)         0:16:44.8
 48    46  Hinsdale Central           Chris Rose (Sr)            0:16:45.2
 49    47  Hinsdale South             Jeff Bayers (Jr)           0:16:51.5
 50    48  Dundee Crown               Ross Stephens (So)         0:16:53.6
 51    49  Michigan City, IN          Randall Salinas (Sr)       0:16:53.8
 52    50  Argo                       Joshua Muzuma (Fr)         0:16:54.2
 53    51  Leyden                     Kevin Jarzab (Sr)          0:16:56.8
 54    52  Brother Rice               Tim Liston (Jr)            0:16:57.5
 55    53  Dundee Crown               Adam Andriano (Sr)         0:16:58.8
 56    54  Mount Horeb, WI            Adam Schroeder (Jr)        0:16:59.8
 57    55  Highland Park              Mario Castrejon (So)       0:17:01.9
 58    56  Lake Park                  Josh Parker (Sr)           0:17:04.8
 59    57  Hinsdale Central           Ash Muni (Jr)              0:17:05.7
 60    58  Grayslake                  Tim Hamilton (Jr)          0:17:06.1
 61    59  Leyden                     Bob Wettstein (Sr)         0:17:08.1
 62    60  Hinsdale Central           Joe Wysopal (Jr)           0:17:08.5
 63    61  Highland Park              Robbie Green (So)          0:17:09.5
 64    62  Leyden                     Erick Suarez (Sr)          0:17:11.6
 65    63  Hinsdale South             Duke Begy (Sr)             0:17:13.2
 66    64  Mount Horeb, WI            Michael Wilson (Jr)        0:17:14.4
 67    65  Michigan City, IN          Joe Povlock (Sr)           0:17:18.7
 68    66  Argo                       Mike Domminguez (Sr)       0:17:21.1
 69    67  Dundee Crown               Matt Hoppensteadt (Jr)     0:17:22.4
 70        Highland Park              David Lipsky (Sr)          0:17:27.7
 71    68  Mount Horeb, WI            Brad Topper (Sr)           0:17:28.5
 72    69  Hinsdale Central           Matt Johnson (Jr)          0:17:34.2
 73        Highland Park              Matt Fischel (Sr)          0:17:37.6
 74    70  Deerfield                  Miles Schermerhorn (Jr)    0:17:38.1
 75    71  Hinsdale South             James Cao (Jr)             0:17:42.1
 76    72  Hinsdale Central           Chris Fennell (Sr)         0:17:42.5
 77    73  Leyden                     Juan Dorado (Jr)           0:17:43.2
 78    74  Glenbrook North            Evan Weber (Jr)            0:17:43.8
 79    75  Lake Forest Academy        Louie Munoz (Jr)           0:17:44.3
 80        Hinsdale South             Jeremiah Butler (Jr)       0:17:45.1
 81    76  Deerfield                  Judd Kiddie (Sr)           0:17:45.6
 82    77  Glenbrook South            Matt Marquardt (Sr)        0:17:47.4
 83    78  Lake Park                  Matt Pike (Sr)             0:17:47.7
 84        Hinsdale Central           Tej Buch (Sr)              0:17:48.2
 85    79  Leyden                     Rey Correa (Sr)            0:17:49.1
 86    80  Argo                       Marcus McLin (Sr)          0:17:49.9
 87    81  Glenbrook South            Jim Dooley (Jr)            0:17:53.1
 88    82  Michigan City, IN          Alex Osenkarski (Sr)       0:17:53.8
 89        Hinsdale South             Samuel Rivier (Sr)         0:17:54.3
 90    83  Dundee Crown               Esteban Tinajero (Jr)      0:17:54.6
 91    84  Argo                       Jeff LaRocque (Jr)         0:17:55.4
 92    85  Leyden                     Leo Jimenez (Sr)           0:17:55.9
 93        Leyden                     Israel Velasco (Jr)        0:17:56.5
 94        Hinsdale South             Lorenzo Lampignano (Jr)    0:17:56.9
 95    86  Lake Park                  Brian Schmalzer (Jr)       0:17:57.3
 96        Leyden                     Rudy Coronel (Jr)          0:17:59.2
 97    87  Glenbrook North            Chase Herndon (Jr)         0:17:59.6
 98        Highland Park              Mark Gallagher (Sr)        0:18:02.8
 99        Hinsdale Central           Scott Latto (Jr)           0:18:03.4
100    88  Lake Forest                Nick Vottero (Fr)          0:18:05.3
101    89  Clemente                   Jacob Gonzalez (Sr)        0:18:10.3
102        Argo                       Jay Robertson (Jr)         0:18:11.4
103        Hinsdale Central           Jason Kush (Jr)            0:18:12.8
104    90  Lake Park                  Anthony Hodges (Sr)        0:18:15.6
105        Barrington                 Ralph West (Jr)            0:18:17.3
106    91  Dundee Crown               Travis Cleveland (Sr)      0:18:20.6
107        Dundee Crown               Phil Shrake (Jr)           0:18:21.8
108    92  Jones Magnet               Brandon Caples (Sr)        0:18:26.3
109    93  Grayslake                  Dave Krause (Jr)           0:18:28.8
110        Hinsdale Central           Ryan Clemens (Jr)          0:18:30.6
111        Lake Park                  Yoshio Adachi (Jr)         0:18:31.0
112        Hinsdale Central           Scott Williams (Jr)        0:18:31.5
113    94  Glenbrook South            Sam Simons (Jr)            0:18:31.9
114    95  Lake Forest                Andrew Franklin (Jr)       0:18:32.5
115    96  Grayslake                  Alex Mikrut (Fr)           0:18:34.4
116        Deerfield                  Azim Khan (Jr)             0:18:34.7
117        Highland Park              Alec Shulman (Sr)          0:18:35.0
118        Leyden                     Marcos Cazares (Jr)        0:18:36.1
119        Highland Park              Mike Becker (Sr)           0:18:36.3
120        Dundee Crown               Jacob Wenk (Jr)            0:18:36.8
121        Dundee Crown               Jim Gray (Sr)              0:18:37.1
122    97  Michigan City, IN          Tyler Duffin (Sr)          0:18:38.7
123        Highland Park              Tim Bloomquist (Jr)        0:18:39.9
124    98  Grayslake                  Andy Gerkin (Fr)           0:18:42.8
125        Hinsdale Central           Mark Hodges (Jr)           0:18:43.1
126        Hinsdale Central           Taylor Hanscom (Sr)        0:18:43.4
127        Hinsdale South             Craig Miller (Sr)          0:18:43.8
128        Highland Park              Mike Blumberg (Sr)         0:18:45.4
129        Argo                       Tom Domminguez (Jr)        0:18:45.9
130        Hinsdale South             Mike Deguzman (Sr)         0:18:46.4
131    99  Glenbrook South            Jon Huffman (Jr)           0:18:46.8
132   100  Mount Horeb, WI            James Resch (Jr)           0:18:47.2
133        Dundee Crown               Brad Fiorito (Jr)          0:18:49.5
134   101  Lake Forest                Matt Sperzel (Jr)          0:18:49.8
135   102  Grayslake                  Mike Vincent (Jr)          0:18:50.4
136        Dundee Crown               Eric Roos (Jr)             0:18:50.8
137   103  Glenbrook South            Robert Alpern (Sr)         0:18:51.1
138   104  Lake Forest Academy        Obie Guerrero (So)         0:18:51.9
139        Hinsdale Central           Brian Hawkins (Jr)         0:18:53.7
140   105  Lake Forest Academy        Jack Chen (So)             0:18:54.1
141   106  Lake Forest                Tom Amarantos (Jr)         0:18:55.5
142   107  Lake Forest Academy        Ben Kozak (Fr)             0:18:57.6
143        Highland Park              Dan Jacobs (Jr)            0:19:01.3
144   108  Leo                        Asante Manning             0:19:01.7
145   109  Glenbrook South            James Kim (Sr)             0:19:02.2
146        Hinsdale South             Mike Poon (Sr)             0:19:02.6
147        Hinsdale South             Utham Balachandran (Jr)    0:19:03.4
148        Barrington                 Sean Piper (Jr)            0:19:03.8
149        Dundee Crown               Tim Stefan (Sr)            0:19:08.5
150        Dundee Crown               Nick Slowiak (Jr)          0:19:10.4
151   110  Mount Horeb, WI            Kyle Wahlgren (Sr)         0:19:10.8
152   111  Lake Forest Academy        Scott Zubrzycki (Sr)       0:19:14.9
153        Deerfield                  Kon Tchergueiko (Jr)       0:19:15.2
154   112  Jones Magnet               Boris Alfaro (Jr)          0:19:18.9
155   113  Lake Forest                Jon Schroeder (Jr)         0:19:21.1
156        Argo                       Chris Zydzik (Jr)          0:19:21.7
157        Leyden                     Nick Mukite (Jr)           0:19:23.6
158   114  Glenbrook South            Matt Wrobel (Sr)           0:19:25.5
159   115  Leo                        Michael Lynch              0:19:27.0
160   116  Glenbrook North            Rob Greenberg (Sr)         0:19:27.4
161        Barrington                 Sasha Down (Sr)            0:19:28.3
162        Glenbrook South            Andy Beasley (Sr)          0:19:30.2
163        Dundee Crown               Pat Sullivan (Jr)          0:19:31.4
164        Deerfield                  Jeff Villano (Sr)          0:19:35.8
165        Hinsdale South             Ryan Chiu (Sr)             0:19:36.2
166        Hinsdale Central           Ben Tiemstra (Sr)          0:19:37.6
167   117  Grayslake                  Scott Beckord (Fr)         0:19:39.7
168        Glenbrook South            Joey Burgess (Jr)          0:19:41.5
169   118  Lake Forest                Andres Tack (Jr)           0:19:42.8
170        Highland Park              Ben Holtzman (Jr)          0:19:43.3
171   119  Holy Cross                 Unknown Athlete            0:19:44.0
172        Argo                       Julian Julius (Sr)         0:19:44.6
173        Glenbrook South            Owen Newberry (Jr)         0:19:49.0
174        Glenbrook South            Jimmy LeBlanc (Sr)         0:19:52.0
175   120  Michigan City, IN          Jesse Bloomer (Sr)         0:19:58.2
176   121  Lake Forest                Kaazim Naqvi (Jr)          0:20:04.2
177   122  Jones Magnet               Jonathan Coleman (Jr)      0:20:05.5
178        Dundee Crown               Sean Treanor (Sr)          0:20:07.8
179   123  Clemente                   Juan Cintron (Jr)          0:20:08.1
180   124  Lake Forest Academy        Kevin KIm (Fr)             0:20:08.4
181        Lake Park                  Loran Wang (Jr)            0:20:08.7
182   125  Lake Forest Academy        Dylan Kane (So)            0:20:09.1
183        Lake Forest                Mike Stolzman (Sr)         0:20:19.7
184        Dundee Crown               Tim Hayes (Jr)             0:20:20.8
185        Lake Forest                David Bissing (So)         0:20:24.9
186        Lake Forest Academy        Andy Bajt (Sr)             0:20:26.9
187        Lake Forest Academy        Mason Jagel (Jr)           0:20:27.8
188        Lake Forest                Ryan McGinley (So)         0:20:30.3
189        Leyden                     Matt Rose (Sr)             0:20:32.1
190        Lake Forest                Alex Phillips (Sr)         0:20:33.4
191        Lake Forest                Randy Gretz (So)           0:20:34.1
192   126  Clemente                   Elvin Cintron (Sr)         0:20:37.5
193   127  Jones Magnet               Stuart Osborn (Jr)         0:20:37.8
194   128  Grayslake                  Chris Thomas (Jr)          0:20:38.6
195        Argo                       Dan Bohaczyk (Jr)          0:20:44.0
196        Lake Park                  Ken Ehrhardt (So)          0:20:44.9
197        Lake Forest Academy        Bum-Yeol Kim (Fr)          0:20:50.7
198        Lake Forest Academy        Doug Patterson (Fr)        0:20:51.5
199        Lake Forest                Jason Richman (So)         0:20:55.1
200        Lake Forest                Drew Whitehead (So)        0:21:00.3
201        Lake Forest                Katen Kapadia (So)         0:21:00.6
202        Hinsdale South             Maynard JayTan (Jr)        0:21:09.7
203        Lake Forest Academy        Josh Rothstein (So)        0:21:11.7
204        Lake Forest Academy        Nader Tehrani (So)         0:21:13.9
205        Lake Forest Academy        Andrew Webb (Sr)           0:21:15.8
206        Lake Forest                Bill Aldinger (Sr)         0:21:23.7
207        Hinsdale Central           Naveen Penmasta (Jr)       0:21:33.9
208   129  Jones Magnet               Jose Alcantar (Jr)         0:21:36.6
209        Lake Forest Academy        Shockey Funke (Sr)         0:21:39.3
210        Grayslake                  Jake Haley (Jr)            0:21:40.1
211        Hinsdale South             Jeff Ahlborn (Sr)          0:21:40.6
212   130  Leo                        Brandon Jackson            0:21:41.6
213        Lake Forest                Michael Montgomery (Sr)    0:21:42.4
214        Lake Forest Academy        Jeff Potempa (So)          0:21:56.7
215        Lake Forest Academy        Bobby Yokoyama (Fr)        0:22:05.2
216        Glenbrook South            Jason Rho (Sr)             0:22:10.6
217   131  Glenbrook North            Larry Hall (Jr)            0:22:11.0
218        Dundee Crown               Matt Godawski (Jr)         0:22:15.1
219        Lake Forest Academy        Will Colling (So)          0:22:15.6
220        Lake Forest                Brian Lacy (So)            0:22:37.8
221        Deerfield                  Jason Blau (Jr)            0:22:38.9
222        Argo                       Jesus DeLaTorre (Sr)       0:22:40.4
223   132  Jones Magnet               Tyree Dean (Jr)            0:22:40.7
224        Lake Forest Academy        Hareesh Gadde (Sr)         0:23:08.6
225        Lake Forest Academy        Leland Johnson (Jr)        0:23:28.6
226        Lake Forest Academy        Thomas Sun (Sr)            0:24:04.1
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Carmel, IN                    53        4,  10,  12,  13,  14,  24,  27
  2   Brother Rice                  73        1,   5,   8,  25,  34,  39,  52
  3   Barrington                    76        6,   7,  16,  21,  26,  30,  33
  4   Highland Park                 76        3,   9,  15,  18,  31,  55,  61
  5   Deerfield                    144       17,  19,  23,  42,  43,  70,  76
  6   Hinsdale South               187       28,  35,  36,  41,  47,  63,  71
  7   Hinsdale Central             187        2,  22,  46,  57,  60,  69,  72
  8   Argo                         203       11,  32,  44,  50,  66,  80,  84
  9   Dundee Crown                 217       20,  29,  48,  53,  67,  83,  91
 10   Lake Park                    256       37,  40,  45,  56,  78,  86,  90
 11   Leyden                       283       38,  51,  59,  62,  73,  79,  85
 12   Mount Horeb, WI              396       54,  64,  68, 100, 110
 13   Michigan City, IN            413       49,  65,  82,  97, 120
 14   Grayslake                    447       58,  93,  96,  98, 102, 117, 128
 15   Glenbrook South              454       77,  81,  94,  99, 103, 109, 114
 16   Lake Forest Academy          502       75, 104, 105, 107, 111, 124, 125
 17   Lake Forest                  503       88,  95, 101, 106, 113, 118, 121
 18   Glenbrook North              541       74,  87, 116, 131, 133
 19   Jones Magnet                 582       92, 112, 122, 127, 129, 132
 20   Clemente                     604       89, 123, 126, 133, 133
 21   Leo                          619      108, 115, 130, 133, 133
 22   Holy Cross                   651      119, 133, 133, 133, 133
 23   Latin                      No Score - Had only 0 finishers
 24   Mount Carmel               No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Carmel, IN                 78:57   15:47   0:37   15:20, 15:51, 15:54, 15:55, 15:57, 16:12
  2  Brother Rice               79:08   15:50   1:25   15:10, 15:32, 15:38, 16:13, 16:35, 16:39
  3  Highland Park              79:30   15:54   1:09   15:18, 15:45, 15:58, 16:02, 16:27, 17:01
  4  Barrington                 79:33   15:55   0:42   15:33, 15:36, 16:00, 16:09, 16:15, 16:23
  5  Deerfield                  81:36   16:19   0:42   16:00, 16:02, 16:10, 16:42, 16:42, 17:38
  6  Hinsdale Central           82:22   16:28   1:53   15:15, 16:09, 16:45, 17:05, 17:08, 17:34
  7  Hinsdale South             83:00   16:36   0:34   16:17, 16:36, 16:36, 16:40, 16:51, 17:13
  8  Argo                       83:21   16:40   1:27   15:54, 16:28, 16:44, 16:54, 17:21, 17:49
  9  Dundee Crown               83:42   16:44   1:15   16:07, 16:22, 16:53, 16:58, 17:22, 17:54
 10  Lake Park                  84:52   16:58   1:10   16:37, 16:40, 16:44, 17:04, 17:47, 17:57
 11  Leyden                     85:37   17:07   1:04   16:39, 16:56, 17:08, 17:11, 17:43, 17:49
 12  Mount Horeb, WI            89:38   17:56   2:11   16:59, 17:14, 17:28, 18:47, 19:10
 13  Michigan City, IN          90:40   18:08   3:05   16:53, 17:18, 17:53, 18:38, 19:58
 14  Grayslake                  91:40   18:20   1:44   17:06, 18:28, 18:34, 18:42, 18:50, 19:39
 15  Glenbrook South            91:48   18:22   1:04   17:47, 17:53, 18:31, 18:46, 18:51, 19:02
 16  Lake Forest Academy        93:40   18:44   1:30   17:44, 18:51, 18:54, 18:57, 19:14, 20:08
 17  Lake Forest                93:42   18:44   1:16   18:05, 18:32, 18:49, 18:55, 19:21, 19:42
 18  Jones Magnet              100:02   20:00   3:10   18:26, 19:18, 20:05, 20:37, 21:36, 22:40
 19  Clemente                 No Score                 18:10, 20:08, 20:37
 20  Glenbrook North          No Score                 17:43, 17:59, 19:27, 22:11
 21  Holy Cross               No Score                 19:44
 22  Latin                    No Score                 
 23  Leo                      No Score                 19:01, 19:27, 21:41
 24  Mount Carmel             No Score                 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2002 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since January 28, 2003.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015